Nas nedir? Nas ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan Nas kelimesinin anlamı nedir?

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarında sık sık dile getirdiği “Nas” ifadesi vatandaşlar tarafından merak edilirken, “Nas ne demek?” sorusu ise en çok aranan soruların başında geliyor. Peki Nas kelimesinin anlamı nedir? Nas ne demek? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Vakfınca Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen 2021 İlim Yayma Ödülleri Töreni’nde “Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar. hükmü öyle sıradan bir hüküm değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasındaki “Nas” ifadesi ile Nas Suresi’ni kast ettiği sanıldı. Ancak “Nas” farklı bir anlam ifade ediyor.

NAS NE DEMEK?

İslâm ilimlerinde nas (çoğulu nusûs) denilince genellikle Kur’an ve Sünnet’in lafızları kastedilir. Kaynaklar sıralamasıyla ilgili anlatımlarda Kitap ve Sünnet yerine kısaca “nusûs” dendiği de olur.

Bu anlamıyla nas vahyin metinsel verisi olduğundan teşrîin ve dinî bilginin temelini oluşturur; karşıtı genel olarak “ictihad”dır. İctihad, istidlâl ve kıyas gibi kavramlarla karşıt olarak zikredildiğinde nas Allah ve Peygamber’in sözünü, bu kavramlar da nasların akıl yoluyla açılımını anlatır.

NAS SURESİ KURAN ARAPÇA

Kul e’ûzü birabbinnâs

Melikinnâs

İlâhinnâs

Min şerrilvesvâsilhannâs

Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi

Minelcinneti vennâs

NAS SURESİ MEALİ

Nas Suresi, Medine döneminde inmiştir ve 6 ayettir. Nas, insanlar demektir. Nas Suresi’nde sinsice kötülüğe sürükleyen cinlerin ve insanların şerrinden Allah’a sığınılması öğütlenmektedir.

Kur’an-ı Kerim’in 114’üncü ve son suresi olan Nas Suresi‘nin meali ise şöyle:

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla de ki: “Cinlerden olsun insanlardan olsun, insanların kalplerine vesvese sokan sinsi şeytanın şerrinden insanların rabbine, insanların mâlik ve hâkimine, insanların mâbuduna sığınırım!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir