Aselsan satıldı mı? Aselsan Katarlılara satıldı mı? Aselsan kime satıldı?

Aselsan'ın Türk Marka ve Patent Kurumuna başvurarak 'Aselsan Qatar' markasını tescil ettirmesi, Aselsan hakkında satış iddialarını gündeme getirdi. Peki Aselsan satıldı mı? Aselsan Katarlılara mı satıldı? İşte merak edilen soruların cevabı...

featured

‘Aselsan satıldı mı?’ sorusunun yanıtı merak ediliyor. Aselsan, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak ‘Aselsan Qatar’ markasını tescil ettirdi. Bu gelişmeden sonra Türk savunma sanayisinin en önemli şirketlerinden Aselsan‘ın satıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Peki Aselsan satıldı mı? Aselsan Katarlılara satıldı mı? Aselsan kimin? İşte merak edilen soruların yanıtı ve firmadan gelen son dakika açıklama…

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Katar temasları ile yeniden ekonomik iş birliği hamleleri sürecinde ASELSAN‘ın satışı da gündeme gelmişti. Türkiye’nin en büyük teknoloji ve savunma sanayi firması olan ASELSAN’ın Katar’a satışıyla ilgili spekülasyonlar devam ederken, ASELSAN’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

ASELSAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “şirketin Katarlı olduğu” öne sürülerek yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

ASELSAN QATAR’lı oldu haberi başlığı aldatıcı ve gerçeği yansıtmayan bir başlıktır. Türk milletinin göz bebeği ASELSAN, küresel bir Türk şirketi olarak, 12 farklı ülkede aktif faaliyet göstermekte, 73 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Global pazarlarda faaliyet yürüten şirketimiz, yurt dışında da açtığı ofislere verdiği ismini ve markasını tescil faaliyetleri ile korumakta ve bunu rutin bir uygulama olarak gerçekleştirmektedir. Sözü geçen ASELSAN QSTP-B adlı Katar’daki şubemiz %100 ASELSAN’a ait olup 19 Ocak 2021 tarihinde KAP’ta ilan edilmiştir.

Millî değerlerimizi yıpratmak yanlıştır, milletimize haksızlıktır. ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki süreçlerimiz başlatılmıştır.”

ASELSAN’ın satıldığı yönündeki iddialara ilişkin şirketten de basın açıklaması yapıldı. Söz konusu açıklamada, globalleşen bir kuruluş olarak şirketin, yurt dışında yaptığı tüm yatırımlar kapsamında ASELSAN markasının marka ve isim haklarını korumak amacıyla ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Qatar ve ASELSAN Katar MRO markalarının tescil başvurularını gerçekleştirdiği belirtildi.

ASELSAN

ASELSAN SATILDI MI?

Aselsan başta olmak üzere birçok kurum ve yetkili söz konusu iddiaları yalanlarken, Bloomberg’de yer alan bir makalede BAE yetkililerinin ASELSAN’ı satın almak maksadıyla müzakereleri yürütmek için Türkiye’de bulunduğu ifade edildi.

Bloomberg haberinin dayanağı olarak gösterdiği Türkiye’den bir yetkiliye göre, Birleşik Arap Emirlikleri hükümet yetkililerinden oluşan bir heyet, Türkiye’nin savunma sanayi şirketleriyle ilgili olası bir iş birliğini görüşmek üzere Ankara’ya gelmişti.

Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan

Ziyaretin, BAE lideri Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın Ankara’yı ziyaret etmesinden ve BAE yetkililerin Türkiye’deki yatırımlarını desteklemek için 10 milyar dolarlık bir fon açıklamasının ardından iki haftadan kısa bir süre sonra gerçekleştiği iddia edildi.

BAE heyetinin Pazartesi günü Savunma Sanayii Başkanlığı ile bir araya geldiği ve ASELSAN da dahil olmak üzere Ankara merkezli savunma sanayi şirketleriyle görüşmelerde bulunduğu belirtilen haberde, Türk yetkilinin isminin gizli kalmasını istediği ve iki taraf arasındaki görüşmelerin sonucunun henüz belli olmadığı aktarıldı.

‘ASELSAN QATAR’ MARKASI TESCİLLENDİ

Aselsan, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak ‘Aselsan Qatar’ markasını tescil ettirdi.

Türkiye ile Katar yakınlaşması, savunma sanayi alanına da yansıdı. Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’yla ilgili iddialar muhalefet ile AK Parti iktidarını sıkça karşı karşıya getirirken, Merkezi Ankara’da olan ASELSAN, Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak, “aselsan QATAR” markasını tescil ettirdi. Söz konusu markanın tescili, Türk Marka ve Patent Kurumu’nun resmi Marka İlan Bülteni’nde yayınlandı.

ASELSAN KİMİN?

1975 senesinde kurulan ASELSAN’ın açılımı Askerî Elektronik Sanayi’dir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyacını karşılayan ASELSAN, kurulduğu günden bu yana ileri teknolojiye dayalı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini oldukça genişletmiştir.

Modern elektronik cihaz ile sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, bunları pazarlayan, ve satış sonunda hizmetlerini devam ettiren entegre bir sanayi kuruluşu olan ASELSAN’ın yapısı içerisinde Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT), Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere dört ayrı grup başkanlığı yer almaktadır.

ASELSAN’ın genel müdürlüğü Ankara Macunköy’de olup, Gölbaşı, Akyurt ve Teknokent’te de üretim ve mühendislik hizmetlerine ara vermeden devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir