Avrupa Kulüpler Birliği, Nasser Al-Khelaifi başkanlığında toplanıyor

Avrupa kulüplerinin liderleri, Nasser Al-Khelaifi başkanlığında, profesyonel futbolun geleceğini görüşmek üzere bugün Paris’te toplanıyor.

featured

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) İcra Kurulu (Yönetim Kurulu), 2021 yılının son toplantısı için Paris’te PSG ve ECA Başkanı Nasser Al-Khelaifi başkanlığında toplanıyor. Başarısızlıkla sonuçlanan Avrupa Süper Ligi girişiminin ardından Nisan 2021’de ECA üyeleri tarafından Başkanlık görevine seçilen Al-Khelaifi, Avrupa kulüp futbolunun önde gelen isimlerini Paris’teki Hilton Opera otelinde ağırlıyor.

FIFA’nın Dünya Kupası’nın iki yılda bir düzenlenmesi önerisi (Bienal Dünya Kupası) ve üç kulübün Avrupa kulüp futbolundan kopmaya yönelik tutumunun devam etmesi başta olmak üzere, profesyonel futbolun geleceği ile ilgili bir dizi konu toplantıda masaya yatırılıyor.

ECA’nın İcra Kurulu üyeleri arasında Ajax’tan Edwin van der Sar, Bayern Münih’ten Oliver Kahn ve AS Roma’dan Dan Friedkin gibi Avrupa’nın önde gelen futbol kulüplerinin başkanları yer alıyor. ECA Başkanı Al-Khelaifi toplantıda; Atletico Madrid’den Miguel Angel Gil, Tottenham Hotspur’dan Daniel Levy ve Arsenal FC’den Vinai Venkateshem de dahil olmak üzere kurula yeni üyelerin katılmasını sağlayacak.

Toplantıda tartışılacak önemli konular şunlar:

  • FIFA’nın Bienal Dünya Kupası önerisi ve bu önerinin hem erkek hem de kadın kulüp futbolu açısından taşıdığı riskler. Avrupa kulüpleri, oyuncular ve taraftarlar açısından oluşturacağı riskleri göz önünde bulunduran ECA, FIFA’nın medyada tartışılan Bienal Dünya Kupası teklifine şiddetle karşı çıkıyor.

(Konuya ilişkin açıklamaya linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ecaeurope.com/news/eca-demands-football-clubs-and-player-welfare-are-at-the-heart-of-any-international-match-calendar-imc-reform-process/)

  • Başarısızlıkla sonuçlanan Avrupa Süper Ligi projesinde üç kulübün ayrılıkçı tavırdan yana ısrarı. ECA Başkanı Al-Khelaifi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Avrupa Süper Ligi gibi ayrılıkçı spor organizasyonlarına karşı Avrupa Parlamentosu tarafından yakın zamanda önemli bir çoğunlukla alınan kararı, memnuniyetle karşılıyor.  

(AB Parlamentosu’nun kararının ardından ECA’nın yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ecaeurope.com/news/eca-endorses-european-parliament-resolution/)

(ECA’nın rekabete kapalı bir süper lig modeline karşı yaptığı ilk açıklamaya da buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ecaeurope.com/news/eca-statement/)

  • Avrupa futbolunda yönetim ve organizasyon yapısını şekillendirmeye yardımcı olacak mutabakat zaptının (MoU) yenilenmesi ve 2024 sonrası Avrupa futbolunu geliştirmeye yönelik yeni fırsatlar da dahil olmak üzere UEFA ile işbirliği imkanlarının konuşulması.
  • Finansal Fair Play’in geleceği ve kulüplerin mali yapısının modernizasyonuna yönelik düzenlemelerin yönetimi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir