Bakan Koca ve Uğur Şahin 120 milyon doz Biontech aşısı için anlaştı

featured

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin de katıldı. Merakla beklenen görüşmenin sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Uğur Şahin basın mensuplarının önünde açıklamada bulundular.

Yapılan açıklamalarda 120 milyon doz BioNTech aşısı için anlaşma varıldığı ve bu miktarın dört ayda tamamlanacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin şu açıklamalarda bulundu:

Bilim Kurulu Toplantısına katılan Uğur Şahin 120 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını duyurdu. 

“Kapanma döneminden sonra ilk Bilim Kurulu toplantısını yaptık. Bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısı 10 binin altına indi.

Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Küresel salgında salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi.

Şu an Özlem Türeci çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur Hocamız şu an beni dinliyorlar. Bugün özellikle Uğur Hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz

Haziranda ilki 30 milyon ama 15 Haziran’a kadar 14.2 milyonu günbegün arkadaşlar planlamışlar. Şu ana kadar 6.1 milyon dozu bize şu ana kadar teslim edildi. Gelecek, olacak demekten öte somut icraatı görmek istiyoruz, vatandaşımız da bu aşıya erişmek istiyor” açıklamasında bulundu.

120 doz aşı gelecek, ilk 30 milyon aşı haziranda

Bakan Koca ve Uğur Şahin, 120 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını ve Eylül ayına kadar 120 dozun Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Buna göre ilk 30 milyon aşı Haziran ayında Türkiye’ye gelecek.

Uğur Şahin canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sorularını yanıtladı.

Aşımız en çok mutasyonlara karşı etkili

Koca’nın aşı mutasyonlara karşı etkili mi sorusuna, “Bugüne kadar aşıyı 30’dan fazla varyantlara deneyledik. Bizim aşımız en çok mutasyonlara karşı güzel etki gösteriyor. Kent ve Afrika mutasyonlarına karşı iyi kontrol yapıyor. Bu hafta içinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik ve Hindistan varyantına karşı da bizim aşımız yüzde 25-30 aralığında etki gösteriyor. Bu etki yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Gelecek haftalarda daha çok bilgi edineceğiz.

Hastalık geçirenlere 1 doz aşı yeterli

Enfeksiyonu geçirmiş olan kişiler, bizim gördüğümüze göre ilk dozdan yüksek antikor oluyor. Bu yüksek antikorlar sanki 2 aşı yapılmış kişiler gibi aynı oranda antikor oluyor. Enfeksiyon geçirmiş olanlar için 1 doz yeterli olabilir.

Üçüncü doz, en erken 6 ay sonra ama 9 ay sonra 2. dozdan sonra verirsek yeter. Türkiye’deki aşı kampanyasında en çok 6.-7.-8. ayda aşı olacak olduğu için 2022’de 3. aşı yeterince olur.

Mutasyonlarla ilgili bir sorun görmüyoruz. Ama mühim olan vatandaşları en çabuk zamanında aşı olması gerekiyor.” yanıtını verdi.

Bakan Koca, Uğur Şahin’i Haziran ayında Türkiye’ye davet etti. Haziran ayının ilk yarısında Türkiye’ye geleceğini dile getiren Uğur Şahin, Türkiye’de aşı üretimi ve Ar-Ge çalışması da yapmak istediklerini açıkladı.

Uğur Şahin’in ardından açıklamalarına devam eden Bakan Koca, gazetecilerinde sorularını yanıtladı. Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

Biz artık hastalığı tanıyoruz. Artık tedavi protekolleri oturdu. Bundan sonraki süreçte birinci önceliğimiz vakalardaki düşüşü kalıcı ve sürekli hale getirmek olacak. Ayrıca bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimde ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz. Bunun dışında artık özellikle yaygın aşılamayla birlikte pandemiyi gündemimizden çıkarmak bizim ana hedefimiz olacak. Biz artık ilk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den itibaren aşıyla birlikte önümüzü daha net gördüğümüzü söyleyebiliriz. Salgın öncesi döneme artık geçmek istiyoruz. Vatandaşımızın aşı noktasında hassasiyet göstermesini ve bulabildiği aşıyı erken dönemde olmasını ve tedbirleri elden bırakmayarak bu dönemi geçirmesini hassasiyetle belirtmek istiyorum.

Yerli aşı Eylül ayında kullanılabilir

Yerli aşıyla ilgili bildiğiniz gibi Faz-2 çalışması bitti. Faz-3’ün başlaması da zannediyorum iki hafta içinde olacak. Bütün sonuçlar olumlu olursa Haziran başında Faz-3’e geçeceğiz Bunun dışında üç aşımız daha var. Orada da Faz-1 safhasındalar. Zannediyorum önümüzdeki iki veya üç hafta içinde Faz-1 sonuçlarına bakılarak başarılı olunursa Faz-2 çalışmaları başlamış olacak. Faz-3 ile birlikte inaktif olan ilk aşımız Eylül ayında acil kullanım onayıyla birlikte kullanımı söz konusu olabilir. Bu anlamda ilk Türk aşımız başarıyla gündeme gelebilir.

Aşılama oranlarını arttırmak istiyoruz

Aşılama oranıyla ilgili şu an toplamda 65 yaş üstü yüzde 84’e kadar ulaştı. Biz bunun yüzde 90 ve üzeri olmasını istiyoruz. O nedenle özellikle 55 yaş üstü grubun aşı noktasında beklemeden en erken dönemde aşılarını olmaları gerekiyor. Biz bu oranları 90 ve üzerine çıkarmaktan yanayız.

Biontech aşısı için üçüncü doz 2022 yılında öneriliyor. Bilim kurulunun önerisi ise altı ay sonra olması yönünde. Bunu değerlendireceğiz.

Normale dönmek istiyoruz

Bundan sonraki süreçte 10 binin altına düşen bir vaka sayımız var. Artık bu virüsün nasıl bulaştığını tüm vatandaşlarımız biliyor. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte yasakları daha azaltan bir dönemle, süreci normale döndürmek istiyoruz. Bilim Kurulu’nun bununla ilgili önerisi gelecek hafta şekillenmiş olur. Haziran ayı itibariyle nasıl bir normalleşme olacağıyla ilgili bir önerimiz olacak. Kapatmaktan ziyade daha çok kişisel önlemleri sürdürmekten yanayız.

Bizim pandemiye ayırdığımız yatak sayımız 10 bin 428. Toplam erişkin yoğun bakım sayımız ise 31 bin 732. Şu an pandemiye ayrılmış yataklarımızın neredeyse yarısına yakını boş. Bu yatakların doluluk oranı yüzde 53,49’u dolu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir