Biontech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin’den önemli uyarı

featured

Koronavirüs aşısını ilk olarak geliştiren Biontech şirketinin kurucusu Türk asıllı bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs salgınıyla ilgili verdiği röportajda çok önemli açıklamalar yaptı.

Uğur Şahin, Covid-19 salgınının dünyanın gördüğü en kötü salgın olmayacağını, gelecekte hepimizi daha ölümcül ve yıkıcı salgınların beklediğini söylerken bu durumla başa çıkmanın yolunun hazırlıklı olmak olduğunun altını çizdi.  Şahin’e göre hazırlıklı olmak için insanlığın alabileceği en büyük önlemin aşılarda saklı olduğu belirtildi.

Uğur Şahin röportajında şu ifadelere yer verdi: ‘İlaç üreticileri ve dünya devletlerinin birincil hedefi bir aşı üretildikten sonra tüm dünyayı üç ay içinde bağışık hale getirecek bir üretim kapasitesine ulaşmak olmalıdır.’

Uğur Şahin, ‘Dünyadaki tüm nüfus için yeterli dozu üretmeye hazır değiliz. Bunun değişmesi gerek. Aşıyı sadece hızlıca bulmak değil aynı zamanda yeterli dozu hızlıca üretmek de en önemli zorunluluk.’ dedi.

Şu anda Avrupa nüfusunun yüzde 7’si, ABD nüfusunun ise yüzde 19’u en az 1 doz aşı olmuş durumda. Şahin, aşı üreticilerinin gelecek yıl tüm dünyaya yetecek dozu sağlayacağını düşünüyor.

Ne zaman normalleşme olacak? 

Uğur Şahin geçtiğimiz haftalarda normalleşme süreciyle ilgili Alman basınına açıklamalarda bulunmuş ve aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli düşüşün Mayıs- Haziran aylarında gerçekleşeceğini söylemişti.

Aşılanma en önemli faktör

Aşılamaya dikkat çeken Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

İki yılda bir aşı olunmalı

Covid-19 virüsündeki mutasyonların ilerlemesinin endişe verici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, geliştirdiği aşının bu kadar yüksek etki etmesini beklemediğini de ayrıca belirtti. Şahin, koronavirüs aşısı sayesinde virüsün insan vücudundaki gelişiminin engellendiğini ifade ederken koronavirüs aşısının her iki yılda bir tekrar edilmesi gerektiğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir