Bitcoin ve diğer altcoinler neden düştü ve piyasalar toparlayabilecek mi?

featured

Kripto para piyasası haftanın ikinci gününde büyük bir satışla karşılaştı ve neredeyse her coin yüzde 20’den az düşüş yaşamadı. Peki Bitcoin ve diğer altcoinler neden düştü ve piyasalar toparlayabilecek mi?

Öncelikle düşüşün kaynağını Coinbase Borsası CEO Brian Armstrong’un tweetlerinde öğreniyoruz. Borsa gecelik borç alıp verme işlemlerini gerçekleştirmek isterken SEC bunu dava konusu olabileceği yönünde sert bir karşılık veriyor. Brian Armstrong ise eleştirel bir dille tweet dizisi yayınlıyor. Diğer tarafta fon yönetim şirketi Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ise yine Salı günü yaptığı açıklamada bu sefer spot ETF’lerden önce vadeli ETF’lere izin verilmesinin hata olacağı uyarısında bulunuyor. İki farklı konu fakat aynı gün SEC’e yöneltilmesi de piyasada karmaşaya neden oluyor.

Tüm bunlar da ardı ardına gelen sert satışları tetikleyerek hacimsiz bir saatte derin satışlara neden oldu. Hali hazırda sizlere önceden de piyasa notlarında belirttiğimiz üzere bu yükseliş genele yayılamamış ve bireysellerin yoğun katılımı olmamıştı. Bunu da en iyi Google trends aratmalarından analiz edebiliyoruz. Büyük fon ve grupların satışlarının derinleşmesinde en önemli rol long squezee dediğimiz kaldıraçlı alım pozisyonlarının erimesi oldu. Bir örnek vermek gerekirse ABD hisse piyasalarında bu durum Game Stop hissesinde açığa satış yapan fon yöneticileri karşısında Reddit’te birleşen yatırımcılar yüklü alımlarla, satış pozisyonlarını eritmişlerdi. SEC’in paylaştığı tutum piyasada yeniden FUD etkisiyle sert regülasyonların gelebileceği fiyatlaması oluşturdu.

Bitcoin şu anda 45.000$ seviyesinde işlem görüyor ve haftalık kazancını bir günde geri vermiş oldu. Daha önce de BTC’nin 30.000$ seviyesinin altında kalıcı olamaması buraları belki de doğal seviye haline getirdi. Hem yüklü pozisyonların tasfiyesi hem de sert satışın ardından gelebilecek tepki yükselişlerini beraberinde getirebilir nitekim Bitcoin’de altın rasyoların 36.000$ seviyesinden geçtiğini de unutmamak gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir