CHP’li Fethi Açıkel, hükümetin Suriye ve göçmen politikasını eleştirdi

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, 10 yıl önce başlayan Suriye krizine dair “AKP’nin İflas Eden Suriye ve Göçmen Politikası 10. Yılında” başlıklı bir çalışma yaptı.

Suriye krizinin; Türkiye’ye, vatandaşlara ve Suriyeli mültecilere yönelik etkilerini 10 madde altında derleyen Açıkel, hatalı Suriye politikasının vatandaşları da mültecileri de büyük bir çözümsüzlüğe ve kaosa sürüklediğine dikkat çekti.

Fethi Açıkel Suriye krizine ilişkin çalışmasında şu ifadelere yer verdi:

‘Türkiye, Suriye ordusundan sonra en fazla askeri kayıp veren ülke’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel, çalışmasında Türkiye’nin, geçen 10 yıllık süreçte Suriye’deki iç savaş kaynaklı olarak Suriye ordusundan sonra en fazla askeri kayıp veren ülke olduğunu söyledi. Açıkel, bununla birlikte Türkiye’nin Suriye’den sonra sivil kayıplar anlamında da en fazla kayıp yaşayan ülke konumunda olduğuna dikkat çekti.

Açıkel şu ifadeleri kullandı: “AKP iktidarının Suriye’de iç savaşın başlangıcından itibaren, Cumhuriyetimizin köklü dış politikasına aykırı olarak taraf olması ve emperyal güçlerin güdümünde Suriye’de rejim karşıtı muhalifleri desteklemesi, 911 km sınırımız bulunan Suriye’de yaşanan iç savaştan ve çatışmalardan ülkemizin doğrudan etkilenmesine neden olmuştur. Suriye kaynaklı terör, milli güvenliğimizi ciddi şekilde etkilemiş ve etkisi sınır bölgelerini aşarak şehirlerimizde pek çok terör saldırısının yaşanmasına neden olarak yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesi sonucunu doğurmuştur.”

‘Türkiye, toplamda 10 milyon Suriyelinin bakımını üstlenmiş durumda’

CHP’li Açıkel, ülkesine dönen Suriyeli sayısı ve sınırdan ayrılan göçmen sayısında kayda değer bir artış olmamasına ve sadece 2020 yılında 100 bine yakın Suriyeli bebek doğmuş olmasına rağmen, resmi verilerde toplam Suriyeli sayısının 4 yıldır aynı gösterilmesinin veriler üzerinde şüphe yarattığını ve  kayıtdışı olanlarla birlikte bu sayının resmi olarak gösterilen  verilerin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Açıkel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülke sınırları içerisinde 5 milyon, Suriye topraklarında da 5 milyon olmak üzere, yaklaşık 10 milyon Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşının bakımını üstlendiği, yeni kentler ve kasabalar inşa ettiği, hastane ve üniversiteler kurduğu ve mağdur nüfusu himaye ettiğini ve bunun Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin açıklamalarına yansıdığını söyledi. Açıkel, Türkiye Cumhuriyeti vergi mükelleflerinin kaynaklarıyla yaklaşık 10 milyon Suriyeliye hizmet edildiğini söyledi. 

‘Türkiye’nin dış sınırları ‘serbest terör bölgesine’ dönüştürüldü’

AKP’nin maceracı dış politikası neticesinde, savaş mağduru Suriyelilerin yanı sıra IŞİD ve PKK başta olmak üzere radikal İhvancı terör örgütlerinin eylemlerinde bizzat rol oynamış,  muhtelif terör örgütlerinin militanlarının Türkiye’ye giriş yaptığını söyleyen Açıkel, Türkiye’nin dış sınırlarının adeta  ‘serbest terör bölgesine’ dönüştürülmesine dikkat çekti.

Açıkel şu ifadeleri kullandı: “Bombalı eylemler, roket saldırıları ve suikastlar nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının güvenliği tehlikeye atılmış; toplamda Suriye krizinin başından itibaren yüzlerce sivil ve güvenlik görevlisi yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. 

‘Ortadoğu’nun cihatçı çeteleri Türkiye’de cirit atıyor; IŞİD militanları bile vatandaşlık alıyor’

CHP’li Açıkel, Suriye krizinin doğurduğu kontrolsüz göçün, AKP iktidarının uyguladığı denetimsiz açık kapı politikası ve sınır güvenliğindeki zafiyetlerin, Suriyeli cihatçı çete ve terör örgütü mensuplarının rahat bir şekilde Türkiye’de ikamet edebilmesine ve barınabilmesine neden olduğunu söyledi.

Cihatçı çetelerin, Türkiye’yi adeta güvenli bir liman olarak gördüğünü ve bu durumun milli güvenliği tehdit ettiğine dikkat çeken Açıkel, “Dünyanın hiçbir önde gelen şehrinde, terör örgütü yöneticilerin ikametgah etmesi ve barınması mümkün değilken, Türkiye’de ise İstanbul’da ve  Ankara’da dahi terör örgütlerinin yöneticilerin ikametgah ettiği anlaşılmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2021 yılı Nisan ayında mal varlıkları dondurulan 365 kişi için yayımlanan listedeki 8 IŞİD militanına dikkat çeken CHP’li Açıkel, “yayınlanan listedeki 8 IŞİD militanın yabancı kökenli olduğu ancak “Vatandaşlık TC” olarak kayıtlara girdiği anlaşılmıştır. Bu durum vatandaşlığa kabul konusundaki güvenlik önlemlerin yetersizliğini göstermektedir” dedi.

‘Suriyeli göçmenleri jeopolitik koz ve şantaj aracı olarak kullanma amacı geri tepti’ 

AKP’nin, Türkiye’yi AB sınırında göçmenleri tutmakla görevli bir tampon bölgeye dönüştürdüğünü söyleyen CHP’li Açıkel, AKP’nin bu insanlık dramını Avrupa devletlerini tehdit edecek bir koz olarak kullanmayı ve mülteciler üzerinden Suriye siyasetini şekillendirmeyi amaçladığını vurguladı.

Açıkel çalışmasında şu ifadelere yer verdi: “AKP’nin Avrupa’ya karşı uygulamaya çalıştığı Göçmen Şantajı geri tepmektedir. Ege ve Akdeniz’de, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Örgütü Frontex, Yunanistan botlarıyla Suriyeli mültecileri yakalayıp Türkiye’ye geri iade etmektedir. Göçmenleri bir şantaj unsur olarak kullanma çabası, Türkiye’nin yüzyıllardır saygın biçimde sürdürdüğü hariciye diplomasisinin geleneklerine, teamüllerine ve ve itibarına büyük zarar vermektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir