CHP’li Veli Ağbaba şeker fabrikalarının Varlık Fonu’na devredilmesini eleştirdi

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan ve bugüne kadar özelleştirmeyen 15 şeker fabrikasının, özelleştirme kapsamından çıkarılacağı yönünde adımları olumlu olarak değerlendirirken fabrikaların Varlık Fonu’na devredilmesinin ise kafalarda soru işareti yarattığını kaydetti.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜRKŞEKER bünyesindeki 15 Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılacağı yönündeki gelişmelerin ardından bir değerlendirme yaparak, 21 yıldır devam eden inatlaşmanın son bulmasının sevindirici olduğunu belirtti.

“Şeker vatandır, vatan satılmaz”

‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ diyerek 20 milletvekilinden oluşan heyetle tüm fabrikaları tek tek dolaşıp mitingler düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba  “2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikalarının bir kısmının tüm mücadelelere rağmen AKP tarafından satıldığını hatırlatarak,kalan 15 fabrikanın özelleştirme kapsamı dışına alınmasının ‘geç kalınmış doğru bir adım’ olduğunu belirtti.

“Fabrikalar sadece şeker üretmiyor, tarım ve hayvancılığa pek çok katkısı var”

Şeker Fabrikalarının bulundukları bölgelerde geçmişte kültürel ve sosyal hayat için önemli katkıları olduğunu, binlerce kişiye istihdam sağladığını,bu fabrikalarda sadece şeker değil başta küspe olmak üzere çeşitli yan ürünlerle tarım ve hayvancılığa katkı sunduğunu hatırlatan Ağbaba, bu nedenle fabrikaların özelleştirilmesinin birer bina ve makine satışının ötesinde derin etkilerinin olacağını kaydetti.

“Pancar üreticileri ve fabrikalar üvey evlat muamelesi gördü”

AKP Döneminde tarım sektörünün büyük darbe yediğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Özellikle şeker pancarı üreticileri ve fabrikaları uzun yıllar üvey evlat muamelesi gördü. Özelleştirme kapsamında yer aldığı için pek çok şeker fabrikasının modernleşmesi, yeni yatırımlar yapılması ve istihdamın artırılması yönünde engeller ortaya çıkarıldı. Özelleştirme kapsamının dışına çıkarılır ise bu fabrikaların tekrar eski günlerine dönerek Türkiye için üretmeye devam edeceklerdir” dedi.

“Neden Varlık Fonu’na devrediliyor?”

Veli Ağbaba şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamı dışına çıkarılmasının sevindirici olduğunu ancak fabrikaların Varlık Fonu’na devredilecek olmasının kafalarda soru işaretleri bıraktığını kaydederek, “Fabrikaların kendi yapıları ile üretime devam ettirilmesi, modernleştirilmesi ve işçi sayısının artırılarak daha fazla üretim yapmalarını istiyoruz. Varlık Fonu’na geçişin fabrikalara neler getirip neler götüreceğini bilemiyoruz. 15 Fabrikanın Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili karar nerede, kimler tarafından alınmıştır kamuoyu bilmelidir. Konunun taraflarından habersiz gerçekleştirilen her adım tartışmaları beraberinde getirecektir.21 yıldır özelleştirme kıskacında yer alan fabrikaların bu kez de Varlık Fonu elinde gelecek kaygısı yaşaması doğru değildir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir