Danıştay: TSK’da başörtüsü laikliğe aykırı değil

featured

Danıştay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görevli kadın subay, astsubay ve öğrencilerin üniformalarının üstüne başörtüsü takılmasının laikliğe aykırı olmadığı kararını verdi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 2017 senesinde TSK’nın kıyafet yönetmeliğinde yapılan yönetmelik değişikliğiyle, kadın personellerin üniformalarının üzerine türban takmasına izin verilmişti.

HKP’den “laikliğe aykırı” itirazı

Komünist ideolojideki Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), bu değişikliğin Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliğini oluşturan ilkelerinden laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu Danıştay’a taşımıştı.

Danıştay AİHM kararını örnek gösterdi

Başvuruyu değerlendiren Danıştan 2. Dairesi, ilgili yönetmelik değişikliğinin iptali için yapılan başvuruyu 2’ye karşı 3 oyla reddederek, askeriyede başörtüsü serbestliğine izin verdi. Gerekçe olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) dinsel bir sembolün toplumda nasıl algılandığı konusunun ulusal makamların takdirinde olduğu kararını örnek gösteren Danıştay, başörtüsünün de günlük hayatın bir parçası olduğunu vurgulayarak başörtüsünün laikliğe aykırılık teşkil etmeyeceğini bildirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir