Deva Partisi, TÜİK’in enflasyon rakamlarını eleştirdi

featured

Deva Partisi lideri Ali Babacan, TÜİK’in nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından eleştirilerde bulundu.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ile çarşı pazardaki enflasyonun bambaşka olduğunu söyleyen Babacan, “TÜİK’in makyajlanmış enflasyon rakamları dahi mızrağın çuvala sığmadığını gösteriyor” dedi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı da TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirerek halkın hissettiği enflasyonun resmi rakamların iki katından fazla olduğunu ve hükûmetin vahim hatalarının sadece enflasyondaki artışa değil, vatandaşların intiharına yol açtığını söyledi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Geçim sıkıntısı can alırken kaynakları rant projelerinde heba etmeyin’

“Hükûmetin vahim hataları ve yanlış politikaları maalesef artık enflasyondaki yüzde artışlara değil, en kıymetli değerimiz olan vatandaşlarımızın hayatlarına yansıyor. Günler, vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı nedeniyle hayatlarına son verdiği haberlerini yüreklerimiz yanarak okumakla geçiyor. Yurtiçi Üretici Fiyatlarında artış yüzde 35’i aştı, çekirdek enflasyon göstergelerindeki bozulma sürüyor. Hükûmete, kurumlara ve politikalara güven kalmadı. Enflasyonun önümüzdeki dönemdeki görünümüne ilişkin endişeler de ciddi biçimde artıyor. Hükûmet, sorunları görmezlikten gelme ve inkâr etme anlayışını terk edip, ülkemizin kaynaklarını yandaş gruplar ve rant projeleri için heba etmek yerine halkımızın gerçek ihtiyaçları için kullanmalıdır.”

‘Ekonomide tablo kötüleşiyor’

“TÜİK’in nisan ayı verilerinde de görüldüğü gibi, hem tüketici fiyatları (TÜFE) hem de yurt içi üretici fiyatlarında (Yİ-ÜFE) yaşanan artış, ekonomik tablonun kötüleşmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. TÜFE’deki aylık artış yüzde 1,7; yıllık artış ise yüzde 17,1 oldu. Yurtiçi üretici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 4,3; yıllık artış ise yüzde 35,2 oldu. Yurtiçi üretici fiyatları yıllık artış hızı bir yıl içinde 30 puana yakın artış gösterdi.”

‘TÜİK’in makyajlı verileri bile hayat pahalılığını gösteriyor’

“İlk dört aylık enflasyon TÜFE’de yüzde 5,5; Yİ-ÜFE’de ise yüzde 12,9 seviyesinde. Hatırlanacağı üzere, hükûmet memurlarımıza bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3’lük bir zam vermişti. Bu veriler, TÜİK’in bastırılmış ve makyajlanmış verilerine göre bile hayat pahalılığının ulaştığı dayanılmaz boyutu ortaya koymaktadır. Yapılan bağımsız enflasyon hesaplamalarına ve anketlere göre halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmî rakamların iki katından fazladır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir