Dışişleri Bakanlığından İsrail’e kınama

featured

Dışişleri Bakanlığı, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid’i Aksa’ya gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. Bakanlığın açıklamasında, saldırılara son verilmesi çağrısı yapıldı.

İsrail’in Kudüs’te Mescid-i Aksa ve Müslümanlara yönelik saldırılarına dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor. Saldırılara Türkiye’den de art arda kınama mesajları geliyor. Son olarak Dışişleri Bakanlığı yeni bir mesaj yayınladı. Bakanlığın açıklamasında; uluslararası arenada yapılan tüm çağrılara rağmen İsrail kolluk kuvvetlerinin geri adım atmadığına ve Müslümanların kutsallarına saldırmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

“Saldırılar bir an önce sona erdirilsin”

İsrail güvenlik görevlilerinin, Mescid-i Aksa’da ibadet etmekte olan Filistin halkına ses bombası ve güç kullanarak müdahalede etmesini kınayan bakanlık, “Bu saldırıların bir an önce sona erdirilmesini bekliyoruz” çağrısını yaptı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail eylemlerinden sorumlu tutulmalı”

“İsrail yönetimine, ırkçı Yahudi gruplar ve güvenlik güçlerince Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirilen saldırıların durdurulması ve ırkçı grupların Harem-i Şerif’e girişlerine izin verilmemesi için gerekli tedbirleri alma çağrımızı yineliyoruz.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Ramazan ayı boyunca devam eden elim olaylar, 2018 yılında ülkemizin öncülüğünde kabul edilen İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM Genel Kurulu kararları çerçevesinde, Filistinli sivillerin uluslararası koruma altına alınmasının önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. İşgal altındaki topraklardaki bu ve benzeri olayların engellenebilmesinin tek yolu, İsrail’in bu eylemlerinden uluslararası alanda sorumlu tutulması olacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir