DSÖ: Covid-19 aşısından ötürü kimse ölmedi

featured

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yapmış olduğu açıklamaya göre dünya genelinde 335 milyonun üzerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının uygulandığı ve aşıdan dolayı hiç kimsenin ölmediği belirtildi.

DSÖ Genel Direktörü T. A. Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki DSÖ merkezinde video konferans ile basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca şirketi ile geliştirdiği aşının bazı ülkeler tarafından kullanımının askıya aldığını ve ilgili aşıya yönelik incelemelerinin devam ettiğini söyledi.

Genel Direktör, dünya çapında 335 milyonun üzerinde koronavirüs aşısının uygulandığını belirtirken, aşıdan dolayı hiç kimsenin ölmediğini ancak virüsten dolayı en az 2,6 milyon kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Ghebreyesus, aşıların mümkün olduğunca eşit ve hızlı bir şekilde dağıtılması gerektiği, aksi taktirde daha çok insanın ölebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Johnson and Johnson şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısına bugün acil kullanım onayı verildiği, böylece Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği aşı sayısının 4’e ulaştığı açıkladı.

Açıklamanın devamında ise acil kullanım onayı verilen aşıların, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) dahilinde kullanılacağı ve Johnson and Johnson firmasına bu kapsamda 500 milyon doz aşı siparişi verildiği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir