Hürser Tekinoktay: Mevcut yönetim borcu ikiye katladı

Beşiktaş eski başkan adaylarından Hürser Tekinoktay, mevcut yönetime sert eleştirilerde bulundu. Tekinoktay, “Paramız var diye gelip bizi borçlandırdılar” dedi.

featured

Emirhan Gökdepe/Özel Röportaj Beşiktaş’ın 2018 ve 2019’daki seçimlerinde başkan adaylarından olan Hürser Tekinoktay, Mayıs ayında yapılacak Beşiktaş başkanlık seçimini muhabirimiz Emirhan Gökdepe’ye değerlendirdi. Beşiktaş’ın son sezonlarda yaptığı hatalara ve mali durumuna sert eleştirilerde bulunan Hürser Tekinoktay, “Paramız var diye gelip bizi borçlandırdılar” dedi.

“ÇIKIŞ KAPISI OLARAK GÖRÜYOR”

Beşiktaş’ın yaklaşan seçimiyle ilgili son durum değerlendiren Hürser Tekinoktay, “Yaklaşan seçim ile ilgili şunu söyleyebilirim; Beşiktaş ve Türk futbolunun sorunları temelde birbirine benziyor. Öncelikle liyakat, şeffaflık, dürüstlük söze güven, hem futbolu hem Beşiktaş’ı yönetmek için ilk prensip olmalı. Beşiktaş kısmında ise mutlaka geçmişle hesaplaşmanın yapılması buna eklenmelidir. Beşiktaş geçmişinde kendisine kasten zarar veren her olay ve kişilerle yüzleşmelidir. Bu prensip tüm Beşiktaşlıların destekleyeceği adayın mottosu olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte şu anda daha adaylık açıklama süresi bitmediği için şu adayı destekliyorum demek, genel anlamda doğru olmaz. Ancak şunu net söyleyebilirim; Birkaç hafta önce adaylığını açıklamış olan, zaman aşımcı olarak tarihe geçecek olan mevcut başkanı desteklememiz mümkün değildir.” dedi.

YILDIRIM DEMİRÖREN ÖRNEĞİ

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin TFF Başkanlığı için adının geçmesine değinen Eski Başkan Adayı, “Ahmet Nur Çebi’nin daha önce aynı Yıldırım Demirören döneminde olduğu gibi ibra olmadıkları ve hukuki olarak bir takım sorumluluklarından uzaklaşmak için bunu bir EXIT kapısı olarak görmek istemesi normaldir. Ama şurasını da hiçbirimizin unutmaması lazım; Türk futbolunu yönetmek, ülke gençliğine ve futboluna yön vermek, ilimle, bilimle, liyakat ile olur. İhale ile olmaz, siyaset ile olmaz.” ifadelerini kullandı.

‘PARAMIZ VAR DİYE GELİP BORCU İKİYE KATLADILAR

Kulübün güncel borç durumunu değerlendirirken, mevcut yönetime yüklenen Hürser Tekinoktay, “Mevcut yönetim iki yıldır beceriksizliği yüzünden lisans çıkartamadığı evde oturan futbolculara milyonlarca euro ödedi. Tüm bunları yaparken bizim paramız var diye gelip bu paraları ceplerinden ödemek yerine, gittiler devlete ve Ziraat Bankası’na eski borçları erteleyip, yeni temlikler ve ilave faiz yükümlülükleriyle kulübü daha da borç batağına sürüklediler… Paramız var diye gelip bizi borçlandırdılar… 2.3 milyar TL ile alınan borç, 4.6 milyar TL olarak açıklandı… Sadece bir dönem görevde kalınan sürede borç iki misline çıkmış. Beşiktaş’ı borca sokan bir yönetim, bir mantalite, bize nasıl bir gelecek bırakacak?” dedi.

“TEK KELİMEYLE SKANDAL”

Beşiktaş’ın öz kaynak düzenini ve yapılan hamleleri skandal olarak nitelendiren Hürser Tekinoktay, “Tek kelimeyle skandal… Tüm değerlerinize ve gençlere hiçbir önem vermediğinizi gösteriyor. Hele ki göndermeden önce ve gönderdikten sonra konuştuklarınız daha da çirkin. Bu konuda aslında mesleki ve spor etiği olarak konuşulacak çok şey var. Umarım günün birinde başlı başına incelenip tartışılacak bir konu haline gelir bu durum” şeklinde konuştu.

Genç oyunculara verilen değerle ilgili de konuşan Hürser Tekinoktay şöyle konuştu:

“Sezon başı Rizespor’un transferlerini yapmış olan Rizesporlu bir idareciyi bize CEO olarak geldi. Aynı Rizespor’da takım kurmayı beceremedikleri gibi Beşiktaş’ta şampiyon olmuş takımı bozup bir sürü gereksiz transfer yapıp başarısızlık yaşadılar. Gelinen noktada onlardan önce neredeyse 50 yıla yakın derinliği olan ve kurumsallaşmış durumdaki Beşiktaş, özkaynak modeline Sergen Yalçın ve yardımcı hocaların sahip çıkarak A takıma aldığı Ersin, Rıdvan, Serdar Saatçi ile sözleşme imzalanmamış olması gerçekten hikayenin trajikomik bir durumudur.

‘RİZESPOR DÜŞMESİN DİYE GEDSON’U ONLARA ALDILAR’

Rizespor ve Beşiktaş’ta transfer mimarı olan akıllar bilmedikleri takım kurma işinden sonra devre arasında bir de Rizespor düşmesin diye 6 milyon euro verip Gedson Fernades’i Rizespor’a aldılar. Sonuçta Rizespor şu anda ligde 19. Beşiktaş ise ligde 8. durumda…

Hürser Tekinoktay Gedson Fernandes transferini eleştirdi

Güven olayı daha da acayip. Sezon başında UEFA listesinde yazılmayan Güven, bu yıl UEFA Listesine yazılan oyunculardan daha fazla takıma katkı yaptı. Onun çıkış yaptığı dönemde ona performansı yükseltebilecek hiç bir destek verilmedi. Bazı durumlarda genç oyunculara güven duyulacak ve destek verilecek anlar vardır. Bu anlarda gerekli olan destek verilmezse gelişmelerinin ilerlemesi durur ve hatta geriye gidiş olur.”

HÜRSER TEKİNOKTAY KİMDİR?

Hürser Tekinoktay, 31 Temmuz 1960 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Marmara Koleji Fen bölümünde okumuştur. 1993-1994 sezonunda İtalya’nın Lazio kulübünde yaptığı staj sonrasında aktif antrenörlük hayatına başlamıştır.

2000-2001 sezonunda bir dönem Nevio Scala’nın yardımcılığını yapmıştır. Beşiktaş’taki görevinden sonra, 2001-2002 sezonunda şimdiki adı TFF 1 ligi olan, o dönemde 2 A Kategorisi takımlarından Çanakkale Dardanelspor Teknik Direktörlüğü görevine getirilmiştir.

Çanakkale Dardanelspor’da görev yaptığı sürede Okan Koç, Tolga Seyhan, Gökhan Zan, Hasan Kabze, Mehmet Çoğum, Fevzi Elmas, İlkem Özkaynak, Ufuk Ateş, Sinan Ertan, Ünsal Aka, Mehmet Şen, Emirhan Özdemir ve Mustafa Kocabey gibi birçok oyuncunun Süper Lig’e geçmesi ve milli takımlara gitmesiyle, çalıştırdığı oyuncuların gelişimini profesyonel ortamda da sürdürme başarısını göstermiştir.

Görev yaptığı bu süreçte Çanakkale Dardanelspor takımının yaş ortalaması 17 yaşına düşürerek Avrupa’nın en genç takımını yaratmış, aynı dönemde 6 kez haftanın takımı seçilmiş ve Türkiye Kupası’nda son 16’ya kalmıştır.

Türkiye’de yeni nesil antrenörlerin arasındadır. Çalıştırdığı futbolcular arasında çok sayıda A Milli, Ümit Milli ve Genç Milli olan futbolcular bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Beşiktaş’ta Yasin Sülün, Mesut Kumcuoğlu, Aydın Tuna, Tunç Kip, Savaş Kaya, Barbaros Yavaşoğlu, Yalçın Ayhan, Ali Cansun ve Nihat Kahveci’dir.

Antrenörlüğünü yaptığı oyunculardan Nihat Kahveci İspanya’da, Tolga Seyhan Ukrayna’da, Hasan Kabze Rusya’da Türk Futbolunu temsil etmişlerdir. Hürser Tekinoktay, İtalyanca ve İngilizce bilmektedir. Bir dönem Serpil Hamdi Tüzün’ün yardımcılığını üstlenmiştir.

Mayıs 2020 yılında Beşiktaş başkanlık seçimlerinde Fikret Orman’a kaybetmiştir. 5 ay sonra Orman’ın görevden istifa etmesiyle yeniden başkanlığa aday olmuştur. Yarışı Ahmet Nur Çebi ve Serdal Adalı’nın ardından 3. sırada bitirmiştir.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 9 Nisan 2022, 14:54

  […] Emirhan Gökdepe/Özel Röportaj / a24 Haber  […]

  Cevapla
 2. 8 Nisan 2022, 20:11

  […] Emirhan Gökdepe/Özel Röportaj / a24 Haber  […]

  Cevapla
 3. bu bjkden adam olmaz hürser hoca boşuna uğraşıyor

  Cevapla