İSKİ’den kötü haber: 5 yıllık KDV faturalara eklenecek

featured

İSKİ’den vatandaşlara üzücü haber: 5 yıllık KDV tutarları faturalara yansıyacak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul’da 5 yıldır eksik olarak yazılan KDV’lerin faturalara yansıtılacağını açıkladı. Vatandaştan alınacak olan tutarlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacak.
İSKİ, İstanbul’da bakım bedeli üzerinden 5 yıldır eksik yazılan KDV’lerin faturalara yansıtılacağını ve abonelerden tahsil edileceğini açıkladı.

İSKİ’den yapılan yazılı duyuruda, Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 senelerinde tahsil edilen “bakım bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik gösterildiğinin tespit edildiği ifade edildi.

‘GEÇMİŞ DÖNEM BORCU’
Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara “insani su hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.” şeklinde duyuruldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir