Koronavirüste üçüncü doz dönemi

featured

Dünya genelinde koronavirüs aşı tartışmaları hala devam ederken, ortaya çıkan mutasyonlar sebebiyle mevcut aşıların etkinlik durumları da sorgulanır hale geldi. Özellikle Güney Afrika varyantının daha kolay yayılabilmesi üzerine başta ABD olmak üzere birçok ülkede bilim adamları üçüncü doz Covid-19 aşısı için çalışma başlattı.

Korona virüs aşı uygulamaları birçok ülkede sürerken, diğer tarafta ortaya çıkan Güney Afrika, İngiltere, Brezilya ve California mutasyonları endişe yaratmaya devam ediyor. Her ne kadar uygulanan aşılar güçlü bir koruma sağlasa da korona virüs mutasyonları için yeni bir çalışma yapılması gerekiyor.

Moderna ve Biontech aşılarının yeni mutasyonlar karşısındaki etkinliğinin azalmasından endişe eden bilim insanları, tam koruma sağlamak için üçüncü doz aşıların klinik testlerine ABD’de başlanırken, Moderna aşısının yeni versiyonunun testlerine yüzlerce gönüllü aracılığıyla devam edildiği açıklandı.

Moderna’nın ince ayarlı aşı adayıyla ilgili bir klinik çalışmayı yürüten Emory Üniversitesi’nden Dr. Nadine Rouphael, “Virüsten önde olmamız gerekiyor. Geride kalmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimledik. Mevcut aşıların sağladığı korunmanın mutasyonlara karşı yeterli koruma sağlayıp sağlamayacağını henüz bilmiyoruz. Ancak, gerçekçi bir şekilde Covid-19’u alt etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Birkaç ay önce İngiltere’de ortaya çıkan ve  yayılması daha kolay olan bir versiyon, şu anda dünyada en yaygın varyant haline geldi. Ancak küresel olarak, birinci nesil aşıların ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan farklı bir varyanta karşı daha az koruma sağlayabileceği endişesi var. Tüm büyük aşı üreticileri, B.1.351 varyantına karşı bir güncelleme yapılması gerektiğinde konusunda fikir birliğine varmış durumda. Bu kapsamda Emory Üniversitesi, bir yıl önceki ilk denemelerde Moderna’nın orijinal aşısını olan kişilerden güncellenen aşıyı test etmelerine yardımcı olmalarını istedi.

Moderna’nın yeni geliştirdiği ince ayar aşı, ilk iki aşısını olmuş kişilerin yanı sıra henüz Covid-19 aşısı olmamış kişilerde de uygulanacak. Böylece hem aşının ilk versiyonun hem de güncellenmiş versiyonun birlikte ve ayrı ayrı olarak etkileri incelenmek isteniyor.

Diğer tarafta ise ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ve Alman ortağı Biontech’e kendi ince ayarlı üçüncü doz aşıları için benzer testleri başlatma izni verdi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir