Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti, yerine Nureddin Nebati atandı

Lütfi Elvan affını istedi ve görevden alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ise Erdoğan'ın düşük faiz politikasını savunan bakan yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

featured

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Lütfi Elvan’ın istifasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile göreve getirildi.

Kararda, “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfü Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Nureddin Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104. ve 106. maddeleri gereğince atanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Elvan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasına karşı çıktığı için görevden alınacağı konuşuluyordu.

Lütfi Elvan, ‘görevden affını isteyen’ Berat Albayrak’ın talebinin kabul edilmesinin ardından 10 Kasım 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmıştı. 

Elvan’ın ‘görevden af’ talebi kabul edildikten sonra, Twitter hesabından ‘Hazine ve Maliye Bakanı’ ünvanını da sildi. Lütfi Elvan ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmanın videosunu, Twitter profiline sabit tweet yaptı.

Lütfi Elvan, Erdoğan’ın faiz sözlerini alkışlamamıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis Grubu toplantısında söylediği “Faizi savunanla beraber olmam, olamam” sözlerini bütün milletvekili ve bakanlar alkışlarken, Lütfi Elvan alkışlamamış ve gündem olmuştu. Elvan istifasını sunduktan sonra dün yapılan AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda faiz çıkışını tekrarlayan Erdoğan’ın sözlerini ayakta alkışlamıştı.

Lütfi Elvan

NUREDDİN NEBATİ BAKANLIK SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Nureddin Nebati, nisan ayında Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda, muhalefetin “128 milyar dolar nerede” kampanyasıyla ilgili olarak “128 milyar dolar nereye gitti sorusunun yanıtı da Merkez Bankası’nın bilançosunda yer alıyor ve burada görünüyor. Sanki 128 milyar dolar buharlaşmış gitmiş ve birilerine bilerek gönderilmiş şeklinde bir şeye dönüştürüyorlar.” demişti.

Nebati, geçen hafta Twitter hesabından paylaştığı “Faiz baskısını azaltacak tedbirler aldık ve faiz baskısının azalmasıyla beraber attığımız her adımla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” sözleriyle gündeme gelmiş ve bakanlığa hazırlandığı yorumları yapılmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir