Mehmet Barlas hastalığı nedir? Mehmet Barlas neden öldü?

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas hayatını kaybetti, birçok kişi usta gazetecinin ölüm sebebini merak etti. Peki Mehmet Barlas hastalığı nedir? İşte yanıtı...

featured

Son dakika haberi… Türk basınının duayen gazetecilerinden Mehmet Barlas akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Usta gazetecinin vefatı basın camiasında üzüntüye yol açarken, usta gazetecinin ölüm sebebi de merak konusu oldu. Peki Mehmet Barlas neden öldü? Mehmet Barlas hastalığını nedir?

Sabah gazetesi üst üste kötü haberlerle sarsıldı. Geçen yılın sonunda vefat eden Hıncal Uluç ve birkaç gün önce hayata gözlerini yuman Engin Ardıç’ın ardından Mehmet Barlas da yaşamını yitirdi. Acı haberi sosya medya hesabından duyuran gazeteci Nevzat Çiçek, “Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas vefat etti. Okurlarının, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun” paylaşımını yaptı.

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’tan acı haber geldi. 81 yaşındaki Barlas, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Usta gazeteci, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’un Şişli ilçesindeki özel bir hastanede tedavi görüyordu.

Sabah gazetesi de acı haberi böyle duyurdu…

MESLEKTAŞLARINDAN VEDA MESAJLARI

Mehmet Barlas’ın ölümünün ardından Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, “Türkiye bir aydınını, entelüktüelini kaybetti” ifadelerini kullandı. Gazeteci Abdülkadir Selvi ise “Türk siyasetinin yaşayan ve yazan ustalarından biriydi” yorumunu paylaştı.

Mehmet Barlas hastalığı nedir?

MEHMET BARLAS HASTALIĞI NEDİR?

Türk basınının deneyimli kalemlerinden Mehmet Barlas’ın ölümü, basın camiasında büyük üzüntüye neden oldu. Pek çok kişi usta gazetecinin ölüm sebebini araştırmaya başladı. Peki gazeteci Mehmet Barlas neden öldü? Mehmet Barlas hastalığı nedir?

Mehmet Barlas, 2017 yılında Sabah gazetesi yazarı İsa Tatlıcan’la yaptığı söyleşide hastalığının ne olduğunu şu sözlerle anlatmıştı:

Mehmet Bey, okurlar merak ediyor. Sağlığınız nasıl?

– Geçmiş iki yılda önemli problemler geçirdim. İki büyük ameliyat geçirdim. Arkasından birtakım önemli tedavilere maruz kaldım. Sol bacağım zayıfladı, bir dönem yürüme zorluğu çektim. Çok şükür atlatıyorum.

Hastalığınız neydi?

Bel fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra ameliyathane virüsünün vücuduma girdiğini öğrendim. Bütün belkemiğim iltihaplanmış. Bir ameliyat daha oldum. Belkemiğimdeki iki omurga çıkartıldı. Yeniden yapıldı. Çok zor bir süreçti benim için.

MEHMET BARLAS KİMDİR, NERELİ?

1942 yılında Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Barlas, aslen Gazianteplidir. Ünivesite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden aldı. Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadis’te başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

2008 yılı içinde kısa bir süre ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı adında bir program yapmış olup, şu anda NTV Radyo’da Makam Farkı adlı programı düzenlemektedir.Okan Üniversitesi Mütevelli Heyetindedir.

Can Paker’in eniştesi; eski ticaret, ekonomi ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğludur. Barlas 1968 yılından beri kendisi gazeteci Canan Barlas’le evliliğini sürdürmektedir. Barlas’ın iki çocuğu bulunmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir