Ticaret Bakanı Mehmet Muş: Ocak ayı ihracatı yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar oldu

featured

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bakanlıkta yaptığı konuşmada ocak ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını paylaştı. Mehmet Bakan Muş “İhracatımız ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar oldu. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamı” dedi.

Bakan Mehmet Muş ayrıca ithalatın ocak ayında 28 milyar dolar olarak kaydedildiğini belirtti. Dış ticaret açığı ise ocakta 10,4 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Ülkemizin kalkınması için verdiğimiz mücadeleye hız kesmeden devam edeceğiz. 2022 yılında bizleri geçtiğimiz yıldan daha çetin şartlar bekliyor. Maalesef küresel ekonomide toparlanma beklentileri yetersiz kalmakta ve çözülmesi beklenen sorunlar daha kalıcı hale gelmektedir. Nitekim geçtiğimiz hafta güncellenen Dünya Ekonomik Görünüm raporunda 2022 için küresel büyüme tahminleri 50 baz puan aşağı yönlü revize edilmiştir. Dünyada aşı eşitsizliği nedeniyle covid-19 varyantlarının hızla yayılması karşısında bir çok ülkede devreye giren kısıtlamalar ticari faaliyetleri daraltmaktadır. Uluslararası piyasalarda yükselen enerji fiyatları ve tedarik sorunları gelişmekte olan bir çok ekonomide beklenenden daha geniş çaplı ve uzun süreli enflasyona sebep olmaktadır.

Küresel ekonomide artan zorluklar karşısında geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi 2022’de de hükümetimiz ve iş dünyamızın el ele vererek aşacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. İhracatçılarımızla birlikte bu zorlu konjenktürden önemli dersler çıkararak yolumuza devam ediyoruz. Türk ekonomisi pandemi koşulları altında geçen 2021 yılında ortaya koyduğu üretim ve ihracat başarılarıyla gücünü bir kez daha teyit etmiştir. Salgının en ağır şartlarında dahi verdikleri sözleri tutan ihracatçılarımız ne kadar güvenilir olduklarını tüm dünyaya ispatlamıştır.

Bu sayede ülkemiz güçlü ve güvenilir bir tedarikçi pozisyonunda yeni yatırımlara ve yeni iş modellerine kucak açmaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarından iş insanları ülkemizi yatırımlar için güvenli bir liman olarak görmekte. Lojistikten bankacılığa, finans ve Ar-Ge’den inovasyona kadar önemli yatırımlarını Türkiye’ye kaydırmaktadır. Hükümetimiz de bu dönemde ihracatçı ve sanayicilere gereken desteği vermekte ve onların başarılarını daha üst seviyeye taşımak için gereken adımları atmaktadır. Bu önemli çalışmaların meyvelerini verdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. 

Nitekim geçen yıl Türkiye 225,4 milyar dolar ihracatla Cumhuriyet tarihi rekorunu kırmıştır. Bu güçlü ihracat performansıyla 2021’nin ilk 3 çeyreğinde ortaya çıkan yüzde 11,7’lik büyümenin 5,1 yüzde puanı net ihracattan gelmektedir. Benzer bir ivme yatırımlarda da görülmektedir. Geçtiğimiz aralıkta düzenlenen teşvik belge sayısı ve tutarında rekor kırılmıştır. Bu vesileyle 53 milyar liralık yatırımın önü açılarak binlerce kişiye istihdam imkanı sağlanacaktır. Dengeli büyüme performansı ve hayata geçirdiği yapısal reformlarla Türkiye pek çok uluslararası yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Türkiye 2020 yılında 160 projeyle Avrupa genelinde en çok rağbet edilen 9. uluslararası doğrudan yatırım despinasyonu olmuş Avrupa genelindeki payını Covid-19’un ciddi etkilerine rağmen 2020 yılında yüzde 3,1’e yükseltmiştir.

Bu anlamda bizim ekonomideki rotamız bellidir; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat. İhracattaki başarılarımız da rotamızda emin adımlarla ilerlediğimizin göstergesi olmuştur. Bu kapsamda tüketici ve üreticinin genel durumuna ilişkin eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi ocakta 2,7 artarak 100,8’e yükseldi. Sanayi üretim endeksi ise kasımda aylık yüzde 3,3 yıllık ise yüzde 11,4 arttı. Diğer yandan 2021’de sanayi kapasite raporu olan işletme sayısı yüzde 9,5 artarken, sanayideki istihdam yıllık 269 bin kişi artışla 3 milyon 575 bine yükselmiştir. 

2021’de 32 binden fazla yeni firma ihracata başlamış, ihracat yapan firmalarımız 101 bine yükselmiştir. 1 milyar doların üzerinde net ihracat yapan şehir sayımız 5’ten 21’e yükselmiştir. Bu sayede geleneksel ihracat pazarlarımız güçlenirken, yeni pazarlara açılmaktayız.

Mehmet Muş: Tüm zamanların en yüksek Ocak ihracatı

2021 yılı boyunca ihracatta yakaladığımız ivme bu yılda devam etmektedir. İhracatımız geçen yılın ocak ayına göre yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır. İhracatımız ise ocak ayında yaşanan son yılların en ağır ve  hiç beklenmedik kış koşulları ile enerji fiyatlarındaki artışın sonucu olarak 28 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmelerle ocak ayında dış ticaret hacmi geçen yıla göre yüzde 38 artışla 45,6 milyar dolara yükselmiştir.

Aralıkta enerji ithalatımız 9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Keza enerji hariç bakıldığında ocak ayında ithalat 19 milyar dolar seviyesinde realize edilmiştir. Ocakta enerji hariç bakıldığında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88,3 olarak kaydedilmiştir. Bu veriler ışığında yılın ilk ayı itibariyle bir önceki yılın ocak ayıyla mukayese edildiğinde ülkemiz güçlü bir ihracat performansına ulaşmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir