Reuters: Türk bankaları Kanal İstanbul projesine çekimser yaklaşıyor

featured

Reuters’in özel haberine göre Türkiye’den dört kıdemli bankacının verdiği demeçte, Türkiye’nin en büyük bankalarından bazılarının, çevresel kaygılar ve devasa inşaat projesi üzerindeki yatırım riskleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın planladığı Kanal İstanbul’u finanse etmekte isteksiz olduğunu söyledi.

Kaynaklardan ikisi, Türkiye’nin en büyük altı bankasının imzaladığı küresel bir sürdürülebilirlik anlaşmasının, Erdoğan’ın on yıl önce “çılgın proje” olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’u finanse etmenin önünde bir engel olduğunu belirtti.

Hükümet, kuzeyde Karadeniz’den, güneyde ise Marmara Denizi’nden başlayarak 45 km boyunca devam edecek olan kanal için Haziran ayında temel atmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul sayesinde gemi trafiğinin İstanbul Boğazı’ndan alınacağını ve böylece boğazın korunacağını açıklamıştı.

Diğer tarafta ise başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) olmak üzere birçok uzman çevre gerekçeleri nedeniyle projeye karşı çıkarak, kentin tatlı suyunun neredeyse üçte birini sağlayan bir deniz ekosistemini ve kaynaklarını yok edeceğini söylüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Kanal İstanbul Değerlendirme Araştırması” başlıklı, yaklaşık 600 bin kişinin katılımıyla düzenlediği Kanal İstanbul Anketi yüzde 64,2 ile “hayır” şeklinde sonuçlanmıştı.

Kanal İstanbul ile gündeme gelen bir başka konu ise Boğazlar’ın statüsü. Karadeniz’de savaş gemisi filosu bulunan Rusya’nın, kanal vasıtasıyla ikinci bir geçit açılacağı için güvenlik endişeleri sebebiyle projeden rahatsızlık duyduğu belirtiliyor.

Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi dahil olmak üzere altı Türk bankası, BM destekli Sorumlu Bankacılık İlkeleri’ne imza atarak, sürdürülebilir kalkınma ve küresel iklim hedeflerine yönelik çalışmalara katkı sağlamaya devam edeceklerine dair taahhütte bulunmuştu.

İkinci bir üst düzey bankacı Reuters’e verdiği demeçte, “Kesinlikle bu tür bir projeye çevre sorunları nedeniyle kredi vermek istemiyoruz,” diyerek, imza sahibi bankaların BM destekli sürdürülebilirlik paktına uymaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Pazar günü verdiği bir röportajda, Türk, Avrupalı, Amerikalı ve Çinli firmalar da dahil olmak üzere herkese açık olacak ihaleye şimdiden ilgi olduğunu söylemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir