CHP’li Seyit Torun’dan Erdoğan’a: Seninle aynı gemide değiliz

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki Yerel Yönetimler Heyeti, Aksaray’da ziyaretlerde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirerek, “Erdoğan, biz seninle aynı gemide değiliz. Sen saltanat gemisindesin, biz Bandırma Vapuru’ndayız. 100 yıl önce olduğu gibi saltanat gemisi batacak, Bandırma Vapuru kazanacak” dedi.

Seyit Torun, Aksaray İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

BANDIRMA VAPURU KAZANACAK

“Erdoğan, ‘Türkiye gemisinin içindeyiz. Gemi batarsa hepimiz boğulacağız’ dedi. Erdoğan, biz seninle aynı gemide değiliz. Sen saltanat gemisindesin, biz Bandırma Vapuru’ndayız. Sen o saltanat gemisinde, yandaşlarınla, zevk sefa içinde, bolluk içinde yaşarken biz Bandırma Vapuru’nda yoksul halkımızın çözümlerini üretmek için mücadele ediyoruz. Siz saltanat gemisinde zevk sefa içinde yaşarken halkın gemisini batırmak istiyorsunuz. 100 yıl önce olduğu gibi saltanat gemisi batacak, Bandırma Vapuru, halkın vapuru kazanacak.”

SEN NİYE TL’YE GÜVENMİYORSUN?

“Erdoğan vatandaşa ‘TL’ye güvenin, dövize yatırım yapmayın’ diyor. Hangi akla hizmet ederek bu cümleyi kuruyorsun, anlamak mümkün değil? Köprüyü, yolu dövizle vereceksin vatandaşa ‘TL’ye güvenin’ diyeceksin. Sen niye güvenmiyorsun? İhaleyi niye döviz üzerinden veriyorsun? Bu vatandaşın aklıyla alay etmektir. 2022 bütçesinden, sadece karayollarının geçiş garantilerine ayrılan para 27 milyar TL.  Daha da artacağı kesin.”

SEYİT TORUN: FAİZİ DÜŞÜRDÜK DEYİP KİMİ KANDIRIYORSUN?

Seyit Torun, Merkez Bankası’nın faizi indirmesi kararıyla ilgili olarak, “Faizi % 13’e düşürdük diye milleti kandırmaya çalışıyorlar. Kimi kandırıyorsunuz? Bankalara % 13’ten vereceksiniz, o bankalar vatandaşa % 30-40’tan verecek. Ondan sonra faizi düşürdük diyeceksiniz. Düşen vatandaşın faizi değil ki bankaların faizi. Böyle olmamış olsaydı % 400 kar açıklarlar mıydı? Vatandaşı faiz boyundurluğu altında yaşatırken birileri kazançlarını artırıyor. Vatandaşın icra dosyaları icra dairelerine sığmaz halde. İcra dosyaları son 1 yılda 1,5 milyon artarak 24 milyonu geçti. Kredi kartı borç takibine düşen kişi sayısı 4 milyon 100 bin kişi oldu.” açıklamasında bulundu.

NEBATİ HAYAL DÜNYASINDA, KİRALARDAN HABERİ YOK

Seyit Torun, Ekonomi Bakanı Nurettin Nebati’nin açıklamalarına tepki göstererek şunları ifade etti: “Bir ekonomi bakanımız var, hayal dünyasında yaşayan, uyuyup uyanan, bize çeşitli vaatler veren… ‘Konut fiyatları ve kiralar normalleşiyor’ demiş. Senin herhalde kiradan vatandaşın derdinden haberin yok. Fiyatlar % 300 arttı, Türkiye’de ortalama konut fiyatı neredeyse 2 milyon civarında. İstanbul’da kiralar 6 bin 500 liraya çıktı hala ‘normalleşiyor’ diyor. Artık şu hayal dünyasından çıkıp Türkiye’nin gerçeklerini görse iyi olacak. Artık aklımızla alay ediyorlar.”

YURT SORUNUNA ÖNLEM ALMADILAR

“Yurt sorunu ile ilgili gelişme yok. Öğrencilerimiz hepimizi arıyorlar. Geçen yıl bu sorunu yaşadık. Öğrenciler banklarda kaldı. Belediyelerimiz evler, binalar kiraladı, ellerinden geldiğince öğrencilerimiz açıkta kalmasın diye çabaladılar. Ama iktidar bu sorunu yaşadığı halde maalesef bir önlem alamadı. Şimdi ‘850 lira kredi verdim’ diye övünüyor. Belediyelerimiz 2019’dan bu yana yurt sayılarını 22’den 83’e kapasitelerini de 3 binlerden 15 binlere çıkardı. Yani yaklaşık 4 kat artırdı. Yine imkânları ölçüsünde bu yıl öğrencilerimizin açıkta kalmaması için katkıda bulunacaklar.”

seyit torun aksaray ziyareti

ENFLASYONDA AZ SONRALAR BİTMİYOR

“Enflasyonda düşüş sağlayacağız dediler, şimdi işi şubat-marta attılar. Hala aralıkta düşecek diyorlar. Hani televizyonlarda alt yazı geçer ya ‘az sonra’ diye. Hep az sonra diyorlar ama az sonralar bitmiyor. Her geçen gün enflasyon artıyor. % 48 olduğunda pik seviyesi demişlerdi, şimdi resmi rakam % 80. Ama vatandaşın enflasyonu üç haneli rakama ulaştı. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini de her geçen gün artıyor.”

PUTİN DEYİNCE ‘TIPIŞ TIPIŞ GÖRÜŞECEĞİZ’ DİYORLAR

Seyit Torun dış politikada atılan adımları da eleştirerek şunları aktardı: “Tek adam yönetimi ‘ben ne yaptıysam doğrudur’ anlayışıyla hareket ediyor. Sorunlu olmadığımız ülke kalmadı. Bir Suriye politikası, bir İhvancı dış politika ortaya koydular. Önce beraber tatil yaptılar, kardeşim Esat’tı,  2011’den sonra Esed’e dönüştü, katil dedi. Yıllarca ‘Terörist Esed’le yürümek imkânsız’, ‘İnşallah Rejim bir cesede dönüşecek’, ‘Zalim Esed’in hükümranlığını bitireceğiz’ dedi. Ve 4 milyona yakın Suriyeliyi aldık, milyarlarca dolar harcama yaptık.  Şimdi 11 yılın sonunda diyor ki: ‘bizim Esad’ı yenmek gibi bir derdimiz yok.’ Kemal Kılıçdaroğlu deyince yapmadınız, ama Putin deyince şimdi tıpış tıpış görüşeceğiz, diyalog kuracağız dediniz. Erdoğan artık başkalarının talimatlarıyla hareket eder noktaya gelmiştir. Göreceksiniz önümüzdeki günlerde hiçbir şey olmamış gibi hareket edecek. Ama faturayı biz ödüyoruz. 100 milyar dolara yakın Suriyelilere harcama yapıldı.”

SEYİT TORUN’DAN ERDOĞAN’A ORMAN YANGINLARI TEPKİSİ

“Bir anlayış var ki yıllardır bizi ayrıştırıyor. Erdoğan, ‘Antalya’da Muğla’da yangınlar oldu belediyeleriniz ne yaptı?’ diye söylemiş. Allah’tan kork Erdoğan. Orman yangınlarını söndürmek Orman Genel Müdürlüğü’nün yetkisinde. Eğer yerleşim yerine gelirse belediye gereğini yapar. Ama orman olmasına rağmen gece gündüz cansiperane belediyelerimiz müdahale etti. Bütün kapasitesinin üstüne çıktı ve yangınları söndürmek için mücadele etti. Hiç değilse emeğe saygın olsun. O insanların alın terine, çabasına saygın olsun. Bunun üzerinden siyaset yaparak ayrıştırma, bölme.”

KİMSE YAPTIM YANIMA KALDI ZANNETMESİN

“İlk seçimde iktidar olacağız. Bu ülkenin parasını peşkeş çeken, tüy bitmemiş yetimin hakkını yiyen ve Sarayın beslemelerine, 5’li çetelerine de hesabını soracağız. Bu milletten aldıklarını bu millete tekrar iade edeceğiz. Kimse zannetmesin ki yaptım yanıma kaldı, yurt dışına kaçırdım. Bu ülkenin hakkı bu ülkeye teslim edilecek.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir