Tokyo Olimpiyatları ‘yeniden değerlendirilmeli’

featured

Japonya’nın koronavirüs salgınını kontrol altına alamaması nedeniyle Tokyo Olimpiyatları’nın yeniden değerlendirilmesi istendi.

Reuters’in haberine göre, sağlık uzmanları Japonya’nın Covid-19 salgınını kontrol altına alamaması nedeniyle olimpiyatların Tokyo’da düzenlenmesi planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini açıkladı.

Japonya dördüncü bir koronavirüs dalgasıyla mücadele ediyor ve salgını durdurmak için acil durum önlemleri almış olsalar da zaten bir yıl ertelenmiş olan 2020 olimpiyat oyunlarının başlamasına 100 günden daha az bir süre kaldı ve salgın o tarihe kadar kontrol altına alınamazsa olimpiyatların düzenlenmesi tekrar tehlikeye girebilir.

Japonya, sınırlı test kapasitesi ve yavaş bir aşı uygulama politikası sebebiyle koronavirüs salgınını kontrol altına alma konusunda “zayıf performans” sergiliyor. Öyle ki Japon halkının şimdiye kadar sadece yüzde 0,9’una ilk doz aşı yapılmış durumda. Bu oran Güney Kore’de yüzde 2,5 iken Birleşik Krallık’ta ise yüzde 48 civarında.

Olimpiyat ve hükümet yetkilileri, olimpiyat oyunlarının daha fazla ertelenmesinin söz konusu olmadığını dile getiriyor ancak 1000’den fazla Japon doktorun yer aldığı bir ankete göre katılanların yüzde 75’i olimpiyatların ertelenmesi fikrini destekliyor.

Japonya hükümetine koronavirüs salgını için danışmanlık yapan Kyoto Üniversitesi profesörü Hiroshi Nishiura, bir dergiye verdiği röportajda yetkililerin halkın aşılanması için daha fazla zaman tanıması gerektiği ve bundan ötürü olimpiyatların bir yıl daha ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ise perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin olimpiyat oyunları öncesinde daha fazla bulaşmayı önlemek için mümkün olan her şeyi yapacağını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir