Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için az kaldı

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ”Kanal İstanbul dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenerek Türkiye’nin lojistik gücünü ve altyapısını tamamlayacak uluslararası bir su yolu olarak görev yapacak. Artık Kanal İstanbul’un yapım çalışmalarının başlamasına çok kısa bir zaman kaldı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Karaismailoğlu, bakanlık olarak 19 yıldır çok büyük bir ulaşım ve haberleşme hamlesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, iddialı ve getirisi büyük projeler de bir direnç ve engelleme girişimi ile karşılaştıklarını, bunu şimdi de Kanal İstanbul projesinde gördüklerini söyledi. Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’nda geçmiş yıllarda meydana gelen Independenta ve Nassia kazaları hala akıllarımızda ve bizler için ders niteliğindedir. Bu kazalar hem İstanbul’u kasıp kavuracak yangın ve patlama riskleri oluşturdular hem de çevre felaketleri olarak tarihimize geçtiler. Kanal İstanbul Projesi, dünya şaheseri şehrimizi ve eşsiz boğazımızı tüm bu risklerden kurtaracak. İstanbul Boğazı’nın gemi trafik yükü azalırken, tehlikeli madde taşıyan gemilerden dolayı oluşabilecek riskler en aza inecek. İstanbul Boğazı, kıyılarının mimarisiyle, tarihi yalılarıyla bir açık hava müzesi. Boğaz’ın kendisi ise bir doğa harikası. Suyuyla, canlı yaşamıyla boğazımız korunacak. İstanbullular denizle artık daha çok buluşacaklar. Gemilerin yüzde 100 güvenli geçişi sağlanacak. Kanal İstanbul dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenerek Türkiye’nin lojistik gücünü ve altyapısını tamamlayacak uluslararası bir su yolu olarak görev yapacak. Artık Kanal İstanbul’un yapım çalışmalarının başlamasına çok kısa bir zaman kaldı” diye konuştu.

Türkiye’yi adeta yeniden inşa ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, “2003 yılından bu yana uluslararası ulaşım koridorlarını sürekli geliştiren bir ulaşım politikası çizdik ve yatırımlarımızı bu doğrultuda gerçekleştirdik. Lojistik Master Planımız dahilinde attığımız adımlar bizi bugün bölgemizde bir lojistik süper güç haline getirdi. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, İstanbul Havalimanı gibi dev projeleri başarıyla bitirerek hizmete verdik. Çanakkale 1915 Köprüsü’nü 2022 yılında açıyoruz. Sadece Batı’da değil doğu ve batı arasında kalkınmada eşitliği sağlamak üzere Doğu ve Güneydoğu illerimizde de yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Elazığ Malatya arasında yılbaşında açtığımız Kömürhan Köprüsü ile 16 ili birbirine bağladık. Hakkari’de, Batman’da, Şanlıurfa’da her gün bir başka projeyi hizmete açıyoruz. Binlerce kilometre bölünmüş yol, otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarını inşa ettik. 26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir