Yunanistan’dan Galatasaray’a çirkin muamele! Fatih Terim ateş püskürdü, takım yurda döndü

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin yeni tip corona virüs (Covid-19) testlerini kabul etmemesi ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki olarak Atina'dan geri döndü. Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Atina'ya giden Galatasaray Futbol Takımı kafilesine Yunan yetkililer çirkin muamelede bulundu. Yunan görevlilerin sarı kırmızılılara Kovid-19 testi yapmak istemesi üzerine Galatasaray heyeti hazırlık maçını iptal ederek Türkiye'ye döndü. Skandal olayın ardından spor ve siyaset camiasından sarı kırmızılı kulübe destek yağdı.

featured

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin yeni tip corona virüs (Covid-19) testlerini kabul etmemesi ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki olarak Atina’dan geri döndü.

Sarı-kırmızılı kulüp bir açıklama yaparak, Yunan yetkililerin tüm kafileden yeniden PCR testi istemesi üzerine, yaşanan sorunun çözülemediğini belirtti.

İki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına rağmen Yunan yetkililerin son 72 saat içinde yapılan testleri kabul etmeyerek yeni test istemesi üzerine başlayan süreçte, pasaport kontrolünden geçen sarı-kırmızılı oyuncular da takım otobüsünden indirildi.

Yaşanan problemin çözümü için yaklaşık 2 saat havalimanında bekletilen sarı-kırmızılı ekip daha sonra İstanbul’a döndü.

İnternet sitesinden bir açıklama yayımlayan Galatasaray Kulübü, bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapıldığını vurgulayarak Yunan makamlarından özür beklediklerini deklare etti.

FATİH TERİM: DOSTLUK MAÇI DOSTLARLA OLUR

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İstanbul’a indikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Terim’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Takdir edersiniz ki Galatasaray uluslararası kuralları çok iyi bilen bir kulüptür, bu tecrübeyi en fazla edinen kulüplerin başında geliyoruz. 24 saat önce test olduk yani dün sabah ve oraya elimizdeki PCR testleri ve tüm belgelerle beraber gittik. İndiğimizde hızlı bir testin daha olacağını söylediler.

İki ülke arasındaki son zamanlarda yapılan anlaşmaya göre iki taraf da yapılan PCR test sonuçlarını kabul ediyor, başka bir şey istemiyor. Bizden hızlı test istediler ve bunu da son 2 gündür uygulamaya başladıklarını söylediler. Bunu ayrıca herkes için değil rastgele olduğunu söylediler, buna ben de dahildim. Elimizdeki bu testin de fotoğrafını çekiyorlar, ihtiyaç olmayanları da dışarı çıkardılar.

Bazı memurlar dedi ki ‘Hayır olmaz’. Takımın çoğu dışarı çıktı. Biz de dedik ki ‘Çıkan var’, bunun üzerine; ‘Herkesi çağırın ve herkes test olacak’ dediler.

Otobüsten indirip, damgası vurulan kişileri de geri çağırdılar. Bize de düşen geri dönmek oldu. Dostluk maçları dostlarladır, davranışlar dostça değildi. Biz de dönme kararı aldık. Burada dönme kararımızı aldığımız andan itibaren bizimle ilgilenen sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Dışişleri Bakanımız, Spor Bakanımız, büyükelçimiz ve başkonsolosumuza sonsuz teşekkür ediyorum.”

GALATASARAY’DAN SERT TEPKİ

Sarı-kırmızılı kulüpten konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TFF: KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Futbol Federasyonu, Olimpiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı’na yönelik tutuma tepki gösterdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Galatasaray kafilesinin istenen tüm prosedürleri yerine getirmesine rağmen Atina’ya indikten sonra karşılaştığı davranışlar kabul edilemez. Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınıyor, Galatasaray Kulübü’müzün yanında olduğumuzu belirtiyoruz.” denildi.

Olimpiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerini kabul etmemesi ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki olarak Atina’dan geri dönme kararı almıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir