Zaho nerede? Zaho haritadaki yeri neresi? Duhok Zaho saldırısını kim yaptı? Zaho olayı nedir?

Irak'ın Duhok iline bağlı Zaho ilçesinde çok sayıda sivilin ölümüne sebep olan saldırı sonrası 'Zaho'nun konumu merak edildi. Peki Zaho nerede, haritadaki yeri neresi? İşte yanıtı...

featured

Irak’a bağlı Zaho ilçesindeki turistik bölgeye düzenlenen havan saldırısının ardından ‘Zaho nerede’ sorusunun cevabı merak edildi. Saldırı sonucu çok sayıda ölü ve yaralının olduğu öğrenilirken, olayın arkasında kimin olduğu da tartışmalara yol açtı. Peki Zaho olayı nedir? Zaho nerede, haritadaki yeri neresi? Zaho saldırısını kim yaptı? Zaho’da yaşayanların etnik kimliği ne? İşte ayrıntılar…

Irak’ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Duhok şehrindeki Zaho’ya havanlı saldırı gerçekleştirildi. Turistik bölgeye düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre; 8 kişi yaşamını yitirirken, 23 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ZAHO SALDIRISINI KİM YAPTI?

Saldırının yaşandığı Perex bölgesi turistik bir yer ve genelde Irak’taki Arapların uğradığı yer. Ölen ve yaralananların çoğu veya tamamının Arap olduğu belirtiliyor. Buranın hedef alınması bir ‘istihbarat hatası mı, yanıltma mı’ soruları da soruluyor. Kürt kaynaklar bu olayı Roboski’ye benzetiyor.

Gazeteci Fehim Taştekin Zaho saldırısıyla ilgili aktardıklarına göre; Irak’ın farklı yerlerinde Türkiye’ye karşı protestolar var. Başbakan Kazımi üst düzey bir heyeti incelemeler için bölgeye gönderdi. Şii lider Sadr ise, Irak hükümetine Türkiye’ye sert yanıt verilmesi, ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi, havayolu ve karayolu ulaşımının kapatılması, güvenlik anlaşmasının iptal edilmesi ve BM’ye şikayet edilmesi çağrısını yaptı.

Irak Meclis Başkanı Halbusi de hükümeti soruşturma için gerekeni yapmaya çağırıp, “Irak, Iraklıların boş yere kanlarıyla faturayı ödediği bölgesel hesaplar ve dış çatışmalar için açık bir arena olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, saldırıdan Türk askerini sorumlu tutup “Türkiye’nin Duhok’ta düzenlediği bombardımanı kınıyoruz. Bombardıman, ülkenin egemenliğinin bir ihlali olup Irak’ın milli güvenliğine bir tehdit teşkil etmektedir ve uluslararası hukuka aykırı bu tür eylemler kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Saldırıya ilişkin bir açıklama da IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’den geldi. Barzani, “Irak’ın çeşitli kentlerinden Zaho’ya gelen sivillerin ölümüne ve yaralanmasına neden olan bombardımanı şiddetle kınıyoruz. Süreklileşen bombardımanlar ve sınırda Türk ordusu ile PKK’lılar arasında yaşanan çatışmaları tamamen reddediyoruz” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KINAMA MESAJI

Irak cephesi ve uluslararası basın saldırıdan Türk askerini sorumlu tutarken, Dışişleri Bakanlığı ise iddiaları yalanlayıp gerçeğin aydınlatılması için Türkiye’nin hazır olduğunu, faillerin ortaya çıkarılması için Irak tarafını iş birliği yapmaya davet etti.

GÜVENLİK KAYNAKLARI: SALDIRIYI PKK DÜZENLEDİ

Öte yandan Türk güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyindeki Zaho bölgesinde patlama sonucunda ölen ve yaralananların olduğuna dair birtakım bilgiler alındığını belirtti.

Bununla birlikte terör örgütü PKK/KCK yanlısı yayın yapan medya organlarında TSK’nın, “Duhok’ta düzenlediği sözde atışlar nedeniyle sivillerin hayatını kaybettiği” yönünde haberlere rastlandığına dikkati çeken güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sonucunda terör örgütünün dağılma noktasına geldiğini, örgütün içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak için yalan, dezenformasyon gibi ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olduğunu kaydetti.

Ayrıca BBC ve Reuters gibi uluslararası haber ajanslarının da saldırıyı Türkiye’nin düzenlediğini iddia etmesi dikkat çekti.

ZAHO NEREDE?

Yaşanan kanlı saldırı sonrası pek çok kişi, ‘Zaho nerede’ sorusunun cevabını aramaya başladı. Zaho, Irak’ın kuzey bölgesinde yer alan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Duhok ilinin bir ilçesidir. Zaho, Türkiye sınırına en yakın yerlerden biridir. Habur Sınır Kapısı ve Musul yolunun üstünde ve bütün ticaret trafiği Zaho’dan geçmektedir. Habur Çayı şehri ikiye ayırır. Bölgenin konumu çok stratejik olup bir tarafı Suriye bir tarafı Türkiye ile çevrilidir.

350 binden fazla nüfusu olan ilçenin nüfusunun büyük bölümü Kürtlerden oluşmaktadır. Bölgede Arap etkisi de görülmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir