Ali Babacan’dan Madımak katliamı mesajı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sivas Madımak Oteli'nde 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü katliamın 28'inci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin alnına bu kara lekeyi sürenleri lanetledi.

featured

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Antalya’da partisinin 1. Olağan Alanya İlçe Kongresi’nde Madımak katliamının yıl dönümüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Babacan şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKİYE’NİN ALNINA BU KARA LEKEYİ SÜRENLERİ LANETLİYORUM”

“2 Temmuz 1993’te hafızalarımızda ağır bir travma oluştu. Yüreğimizde derin bir yara açıldı. Madımak’ta katledilen 35 insanımızı saygı ve rahmetle anıyorum, devirleri daim olsun. Türkiye’nin alnına bu kara lekeyi sürenleri lanetliyorum. Tarihimizde gurur duyduğumuz, övündüğümüz olaylar kadar, bizi hüzne boğan olaylar da var. Madımak Katliamı da bu acı olaylardan birisi.

Hiçbirimiz doğarken geçmişten gelen bu olumsuz yüklerle karşılaşmayı tercih etmezdik. Ancak geçmişten bugüne dek uzanan acıları dindirmek bizim elimizde. Acıları susturarak değil; anlayarak ve birbirimizle paylaşarak bunu yapabiliriz. Bunlarla cesaretle yüzleşmeliyiz ve bir daha tekrar etmemesi için çaba göstermeliyiz. Bunun yolu adaletten, hakikatten ve toplumsal barıştan geçer.”

“1990’LI YILLARDA DERİN ELLER İŞ BAŞINDAYDI”

Madımak katliamı sonrası adalet ve hakikat mücadelesi veren ailelere ve insan hakları savunucularına saygısını sunan Babacan, “1990’lı yıllar ülkemizin üzerine derin bir karanlığın çöktüğü yıllardı. Laik ile dindar, Türk ile Kürt, Sünni ile Alevi kimlikleri arasında kavga çıkarmak isteyen derin eller iş başındaydı” diye konuştu.

“BU SÖYLEMİ TEKRAR EDENLERE DİKKAT EDİN”

Devletin suç örgütleriyle bağlantısı olduğunu savunan Babacan, “Sabah akşam ‘beka beka’ diyenler, hukuk devletini yok etmiş. ‘Devlet için gerekirse hukuk dışına çıkılabilir’ demek istiyorlar. Kimse kusura bakmasın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası sadece hukukla, adaletle sağlanır. Çeteyle, örgütlerle iş tutarak, memleketi uyuşturucu ticaretinin ve dünyanın para aklama merkezi haline getirerek sağlanmaz. Bu söylemi sık sık tekrar edenlere dikkat edin; çoğu bu pisliğin içinde. Onu kapatmak için bu söylemi izliyorlar” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir