ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN YATACAK? Yeni asgari ücret ne zaman alınacak?

Asgari ücrette ara zam pazarlığı sona erdi. Yüzde 34 artışla asgari ücret 11 bin 402 TL seviyesine çıkarıldı. Yapılan zammın ardından yeni asgari ücretin ne zaman yatacağı merak edildi.

featured

Asgari ücret ne zaman yatacak? Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğunu açıkladı. Vatandaşlar şimdi yeni asgari ücretin ne zaman geçerli olacağını merak etmeye başladı. Peki yeni asgari ücret ne zaman yatacak? Asgari ücret ne zaman alınacak? Asgari ücret ne zaman geçerli olacak? İşte cevabı…

7 milyondan fazla çalışan, yapılan ara zamdan sonra ‘Asgari ücret ne zaman yatacak’ diye merak etmeye başladı. Asgari ücrete ara zam pazarlığında hükümet, işveren ve işçi kesimi bugün üçüncü kez bir araya geldi. Üçüncü toplantının ardından milyonlarca çalışanın yeni maaşı belli oldu.

2023 BRÜT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı. Toplantının ardından asgari ücret yılın ikinci yarısında brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Ocak ayına göre asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldı.

İşverene 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteği yılın ikinci yarısında 500 TL olarak uygulanmaya devam edecek.

BAKAN IŞIKHAN: VATANDAŞLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza attı. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan birkaçıdır. Türk-İş başkanına gösterdiği samimi yaklaşım ve yapıcı tutum için şükranlarımı arz ederim.

Emekçilerimiz başta olmak üzere tüm sektörleri ilgilendirecek netice Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşları enflasyona ezdirmeme kararlılığı açısından önem arz etmektedir. Yeni asgari ücretin bayram öncesinde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Komisyon çalışmaları işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla sonuçlandı.”

Yeni asgari ücret ne zaman yatacak?

TÜRK-İŞ’TEN ENFLASYON VURGUSU

İşçilerin temsilcisi Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da yaptığı açıklamada, “Geçen yıl ara zamda yüzde 30 civarı zam verilmişti. Bugün yüzde 34. Asgari ücreti artırıp enflasyon belli bir noktaya gelmezse önemi kalmıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

TİSK: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Toplantıda işverenleri temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise şunları söyledi:

“Süreç boyunca hep beraber azami gayret gösterdik. Dengeli rakam için çalıştık. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak rakama ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim. Üçlü mutabakatla asgari ücreti tekrar güncelledik. Bu birliktelikten de memnuniyet duyuyoruz. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.”

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN YATACAK?

Asgari ücretin açıklanmasıyla, “Asgari ücret ne zaman yatacak?”, “Yeni asgari ücret ne zaman geçerli olacak?”, “Asgari ücret ne zaman alınacak?” gibi soruların cevabını araştırmaya başladı.

Yeni asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Açıklanan asgari ücret tutarı 1 Ocak 2024’e kadar geçerli olacak. Yeni yıldan itibaren geçerli olacak asgari ücret için aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeniden toplanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir