CHP’li Gökçe Gökçen kamu alımlarındaki liyakatsizliği eleştirdi

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen yapmış olduğu açıklamada, “Kamu alımlarındaki plansızlık ve liyakatsizlik, sadece bürokratik süreci dahi 4 yıla kadar uzatıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, her hafta çeşitli gruplardan gençlerle çalıştayların organize edildiği “Hep Birlikte” projesi kapsamında kamu kurumlarında görev yapmayı hedefleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu gençlerle bir araya geldi.

Çalıştayda söz alan İİBF mezunu gençler, 2012-2019 yılları arasında sadece bu bölümlerden mezun sayısının 1 milyonu geçtiğini ifade ederek genç işsizliğinde yükselen oranlara dikkat çekti. İİBF mezunları, kurum içi uzmanlık sınavlarında aranan şartlarla açıktan alım şartlarının birbirinden farklı olmasıyla atamalar arasındaki adaletsizliğe vurgu yaparak mülakatlarda sınav puanlarından çok referansların etkili olmasından yakındı. Gençlere göre kamu personel alımlarında belirli bir takvim olmamasının yarattığı sorunlar, yıpratıcı sınav süreci ve sınavlar için yapılması gereken masraflarla birleştiğinde bugünü yaşamakta ve yarınlarını planlamakta büyük ölçüde zorlandıklarını ifade ettiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Kamu kadrolarında takvim belirsizliğinin artık yalnızca bütçe planlaması ve iş organizasyonu gerekçesiyle açıklanamayacak kadar vahim durumda olduğunu görüyoruz. Bunun çok çarpıcı bir örneği var: 2017 yılında ilanı verilen İş Müfettiş Yardımcılığı alımları, ilandan dört yıl sonra, 2021 yılında, geçtiğimiz ayın sonlarında sonuçlandırıldı. Bununla birlikte KPSS’ye hazırlanan ve bu yüzden zaten geliri bulunmayan gençler kitap masrafları, şehir dışında sınavlara gitmek için seyahat masrafları ve yüksek sınav ücretleri nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşıyor. Gençler kontenjan ve kadro planlaması, öngörülebilir bir mesleğe hazırlık süreci ve liyakat taleplerini dile getiriyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir