Covid-19 aşı sırası 60 yaş üstü kişiler ve eşlerinde

featured

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Aşı programında yeni gruba geçiyoruz” açıklamasının ardından 60-65 yaş arası vatandaşlar Covid-19 aşı sistemine tanımlanmaya başladı. Aşı sırası gelen vatandaşlar ve eşleri, e-Nabız veya MHRS üzerinden aile hekimliklerinin yanı sıra özel ya da devlet hastanelerinden randevu alabilecek.

İlk doz aşıyı olan kişilere sağlık görevlileri tarafından ikinci doz randevusu da ayarlanacak ve bilgiler mesajla bu kişilere iletilecek. Türkiye’de şu an Çin’den gelen Sinovac isimli inaktif aşı kullanılıyor.

İnaktif aşı nedir?

Aşılar canlı ve inaktif aşılar şeklinde 2 gruba ayrılıyor. İnaktif aşı ölü aşı demektir. İnaktif aşılar uzun süredir kullanılan ve güvenilir bir metot. Çocuk felci ve bazı tip grip aşıları bu teknik kullanılarak üretilmiştir.

İnaktif aşılar ısı, kimyasallar ve radyasyon kullanılarak virüslerin kendilerini kopyalayarak çoğalmalarını engellenmesi ile üretiliyor. Bu virüsler çoğalamasa da bağışıklık sistemini tetikleyebiliyor. Canlı aşılara kıyasla bağışıklık süresi kısadır. Bu aşının en büyük avantajları denenmiş ve güvenli olarak bilinen bir teknik olması ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarda bile kullanılabiliyor olması. En büyük dezavantajı ise etkinliğinin düşük olması nedeniyle birden fazla doz kullanılmasının gerekliliği.

KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir