Organ naklinde devrim: Domuzdan insana kalp nakli yapıldı

featured

ABD’de yer alan Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, dünyada ilk kez genetiği değiştirilmiş bir domuzdan insana kalp nakli yapmayı başardı. Hastanın iyi durumda olduğunu ve kendini kendine nefes almaya başladığını belirten doktorlar, operasyon sayesinde dünyada uygun organın bulunmasını bekleyen binlerce kişinin hayatının kurtarılabileceğini söyledi.

AMELİYAT 7 SAAT SÜRDÜ

ABD’li bir adam, dünyada genetiği değiştirilmiş bir domuzdan kalp nakli yapılan ilk kişi oldu. Doktorlar, 57 yaşındaki David Bennett’in Baltimore’daki yedi saatlik deneysel ameliyattan üç gün sonra iyi durumda olduğunu açıkladı.

Bununla birlikte domuzdan organ nakli, Bennett’in hayatını kurtarmak için son umut olarak kabul edildi, ancak uzun vadede hayatta kalma şansının ne olduğu henüz belli değil.

“YA ÖL, YA BU NAKLİ YAPTIR”

Bennett, ameliyattan bir gün önce, “Kendimi, ‘Ya öl ya da bu nakli yaptır’ dedim. Zor bir seçim olduğunu biliyorum, ancak bu benim son şansım” diye konuştu. 

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki doktorlara, Bennett’in aksi takdirde öleceği göz önüne alınarak, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından özel bir muafiyet verildi.

Nakli gerçekleştiren bilim insanları, operasyonun yıllarca süren araştırmaların başarısını gösterdiğini ve küresel olarak bu şekilde binlerce kişinin hayatının kurtarabileceğini açıkladı. 

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrah Bartley Griffith, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ameliyatın dünyayı “organ kıtlığı krizini çözmeye bir adım daha yaklaştıracağını” söyledi.  Griffith, “Uygun organ bulunamadığı için ABD’de her gün 17 kişinin nakil beklerken ölüyor. Şu anda 100 binden fazla kişi ise bekleme listesinde yer alıyor” dedi.

Diğer taraftan, organ nakli talebini karşılamak için ve ksenotransplantasyon için hayvan organlarının kullanılması olasılığı uzun süredir bilim dünyasında tartışılan bir konu oldu. Domuz kalp kapakçıklarının insanlara nakli ise hali hazırda gerçekleştiriliyor.

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, nakilde kullanılan domuz, organın Bennett’in vücudu tarafından reddedilmesine yol açabilecek birkaç genin nakavt edilmesi için genetik olarak değiştirildi.

Griffith, Bennett’i temkinli ve dikkatli bir şekilde izlediklerini söylerken, “Bunu daha önce bir insanda hiç yapmadık. Ancak ona süregelen tedavisinden daha iyi bir seçenek verdiğimiz için mutluyum. Ama bir gün, bir hafta, bir ay, bir yıl yaşayacak mı bilmiyorum” açıklamasını yaptı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir