Ekrem İmamoğlu’ndan Süleyman Soylu’ya ‘Erzurum’ tepkisi: Utanmaz, yalancı, ahlaksız!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'a döndükten sonra havalimanında toplanan kalabalığa Erzurum’da yaşanan olayları anlattı. Saldırının arkasındaki azmettirici zihniyeti bildiklerini söyleyen İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Utanmaz adam, iftiracı, yalancı. Bu adam gözü dönmüş bir şekilde, gözü fır fır dönerek konuşuyor. Ahlakını yitirmiş bir adam" sözleriyle tepki gösterdi.

featured

Erzurum’da vatandaşlara hitap ettiği sırada eli taşlı grupların saldırısına uğrayan ve polislerin gözü önünde linç girişimine maruz kalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erzurum dönüşü büyük bir kalabalığın kendisini karşıladığı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda vatandaşlara seslendi.

Konuşmasında Erzurum Valisi ve emniyet müdürüne olaya müdahale etmedikleri için tepki gösteren Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da zehir zemberek sözlerle yüklendi. Erzurum’daki olaylar nedeniyle kendisine ‘provokatör’ diyen Soylu’ya yüklenen İmamoğlu, “Utanmaz adam, iftiracı, yalancı ve bu adam gözü dönmüş bir şekilde, gözü fır fır dönerek konuşuyor. Ahlakını yitirmiş bir adam” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun havalimanında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

“Milletimin tek ferdine uzanan her el kırılsın. Bu saatte buraya geldiniz hepinize teşekkür ediyorum. Bu saatte buraya geldiniz hepinize teşekkür ediyorum. Bu saatte buraya geldiniz hepinize teşekkür ediyorum. Erzurumlu hemşerilerimle dertleşecektik ama ne yazık ki taşların yaraladığı o insanlara Allah şifa versin.

‘BU BİR OY MESELESİ DEĞİL’

Ben o çocukların, hanımefendilerin, gençlerin hepsinin sağlıyla tek tek ilgilenip hepsiyle tek tek kucaklaşacağım. Ne yazık ki ülkemizi bu duruma götüren bir avuç insanın hiçbir zaman bu kötü uygulamalarının, kötü dillerinin kötü tavırlarının kötü davranışlarının onlardan kurutulana kadar sonu gelmeyecek. Bunu bilelim. Buna tedbirli olalım. Tedbirin birinci dili sevgidir, ikinci dili uzlaşmadır, üçüncü dili hiçbir vatandaşımıza kırıcı davranmamaktadır. Bakın bu bir oy meselesi değil.

SÜLEYMAN SOYLU’YA SERT SÖZLER

Aldanabilirler, bu kötü insanlara inanabilirler. Onlara zerre kırıcı davranmayın, onlar masum ama bugün o meydanda kim olduğu belli olmayan 100-200 kişi asla masum değil, onu söyleyeyim. İçişleri Bakanı bir televizyon kanalına çıkarak Erzurumlulara nasıl provokatör dediğimi anlatacakmış. Utanmaz adam, iftiracı yalancı ve bu adam gözü dönmüş bir şekilde, gözü fır fır dönerek konuşuyor. Ahlakını yitirmiş bir adam.

‘ERZURUMLULAR BUNLARA HADDİNİ BİLDİRECEKTİR’

Peşin peşin söyleyeyim, 3 defa televizyonlarda söyledim. Allah biliyor, çocukluğumdan beri Erzurum ile irtibatı olan bir insanım. Ticari yaşamı ilişkileri çok derindir. O şehirde benim akrabalarım var. Defalarca gittim, stadında maç izledim. O stadı da biz yapacağız, onlar yapamadı. Erzurumlu boşuna dadaş adını almamıştır. Erzurumlu Nene Hatun’un torunudur. Erzurumlu bu ne olduğu belli olmayan bir avuç insana pabuç bırakacak bir şehir değildir. Hadlerini bildirecek ve onlara cevabını verecektir hiç kuşkum yok. Ve bu akşamki yaşanan süreci birazdan sorularla beraber burada aydınlatacağız. Herkesin aklına bir soru düşüreceğim.

‘BUNLAR AZMETTİRİLMİŞ İNSANLAR’

Erzurum’a gittik, vatandaşlara sesleniyoruz. Arkamızda 1,5 metrede polislerin yüzüne doğru baktığı 150-200 kişi, polis kardeşlerim de dinlesin. Burada sizden daha fazla bir kalabalık beni karşılıyor. Seslenişe başladım, 5. dakikada taşlar yağmaya başladı ve tek bir müdahale yapılmadan izlendi. Topu topu 300-400 kişi, bunlar azmettirilmiş insanlardır. Bunlar taşları attıkça gözümün önünde çocuğun başı kanamaya başladı teyzenin gözü kanamaya başladı bir amca yere yığıldı. Aşağıda konuşmaya devam ettim, geri çekilin dedim.

Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya sert sözler...

Bunları izledik daha sonra polisi uyarmama rağmen hareket edilmedi. Ben dedim vatandaşlarım benden dolayı siz taşa maruz kalıyorsunuz, mecburen buradan ayrılıyorum. Sizin emniyetiniz için ayrıldım. Havalimanına giderken bize bir trafik polisi eşlik etti. Bu polis meselesi değil polisimiz bizim kardeşlerimiz.

‘EMNİYET MÜDÜRÜ SANA SORUYORUM!’

Birincisi belediye başkanı zavallı bir hamle yaparak tarihe kara leke almış bir yerel yönetici olarak geçmiştir. Ne yazık ki vatandaşımızı koruması gereken emniyet güçleri orada taş atanları koruma altına alarak onların taş atmasını izledi.

Soru bir, emniyet müdürü kimdir? Emniyet müdürü polise nasıl bir talimat verdi ki polis yerinden kıpırdayamadı. İki, elinde Türk Bayraklarıyla buraya gelmiş binlerce insan taş yağıyor dememe rağmen nasıl bir talimat aldınız da kılını kıpırdatmadın emniyet müdürü sana soruyorum?

‘HESABINI VERECEK’

Üç, emniyet müdürü validen bile talimat almayacaksın görevini yapacaksın diye bir talimat almış mıdır? Hesabını verecek. Bu saldırıyı yapan 200-300 kişiden kaçı gözaltına alındı bana bilgi gelmedi haber ve cevap bekliyoruz.

Belediye başkanı halkı insanları provoke eden bir dil ve anlayışla oraya o otobüsleri koyarken, niçin seyirci kalındı? Vali bey 5 bin polisle tedbir alındığını söylemesine rağmen niçin sahada o sayıyı göremezken havalimanına giderken niçin yanımızda tek bir polis bulunmadı?

‘AZMETTİRİCİ ZİHNİYETİ BİLİYORUZ’

Millet İttifakı’nın önemli bir insanı olarak, İstanbul’un seçilmiş bir belediye başkanı bu olayları yaşamış, iki buçuk saat havalimanına beklememe rağmen tek bir yetkili niçin ‘kardeşim ne oldu, geçmiş olsun’ diyemedi? Şimdi bu soruların cevabını bu dönemin ve sürecin içindeki bir avuç insandan asla beklemiyorum. Bu soruların cevabını bir hafta sonra tek tek alacağız tek tek. Milletimiz adına alacağız.

Bu atılan taşlar Ekrem İmamoğlu’na atılmadı. Bu taşlar kardeşliğimize atılmıştır. Bu taşlar memleketin inancına değerlerine atılmıştır. Milletin birlik ve beraberliğine atılmıştır. Bu azmettirici zihniyeti de biliyoruz. Biz bir avuç insanın siyasi stratejisine içinde bulunan bir takım örgütlü yapıları açıklarken biricikleri rahatsız mı oldu? Bu devleti bir parti devleti bir şahsın devleti yapmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. O bir avuç insanın çocukları bile onların evladı olmaktan utanıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir