Erdoğan açıkladı: KYK borçlarında faizler silinecek

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarının geri ödenmesiyle ilgili beklenen kararı açıkladı. Kabine Toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Erdoğan, KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinin enflasyon ve faiz farkı olmaksızın, ana para miktarında olacağını duyurdu.

KYK borçlarında ana para geri ödenecek

Erdoğan, “Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık, yani ana para. Kredi uygulamasından yararlanan tüm gençlerimiz bundan yararlanacak” dedi.

Erdoğan, öğrenim kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin üzerinden bu uygulamayla “26 milyar liralık yükün kaldırılacağını” söyledi.

kyk borçlarından faizler silinecek

KYK vasıtasıyla 2002’de lisans öğrencilerine 45 TL, yüksek lisans öğrencilerine 90 TL, doktora öğrencilerine 135 TL aylık öğrenim kredisi verilirken; 2022’de lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL burs veriliyor.

Mevcut durumda, öğrenim kredilerinin ödemesi iki yıl sonra başlıyor. Sigortalı işe girilememesi durumunda, ertelenebiliyor.

KYK borç sorgulama nasıl yapılıyor?

KYK borç sorgulama ve yapılandırma gibi işlemler, e-Devlet kapısı üzerindeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama sayfası üzerinden yapabiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir