HDP’den açıklama: Kobani Davası’nda adil yargılama talepleri reddedildi

featured

HDP eski Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı Kobani Davası’nın 7’inci tur duruşmalarının 3’üncüsü Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma periyotları işkenceye dönüştüğü ve adil yargılama ilkesi çiğnendiği gerekçesiyle tutuklu bulunan siyasetçiler ile avukatları tarafından Kobani Davası protesto ediliyor.

Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, önceki oturumda duruşma periyodlarının adil yargılamaya uygun şekilde yeniden düzenlemesi yönündeki talepleri kabul edilmediği için duruşmaya katılmayan avukatlar ve yargılanan siyasetçiler yine yer almadı. Duruşmaya HDP Ankara il yöneticileri ve izleyiciler katıldı.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde mütalaasını açıklayan savcı şunları kaydetti: “Sanıkların ve müdafilerin duruşmada hazır olmadıkları görülmektedir. Sağlıkla ilgili olan mazeretlerin kabulüne ancak mahkeme periyotlarına ilişkin olan ve toplu halde sunulan mazeretlerin protesto amaçlı ve dosyayı uzatmaya yönelik olması anlaşıldığı üzere, mazeretlerin reddine ve raporu bittiği anlaşılan Ahmet Türk’ün dinlenmesi için gereğinin yapılmasına, tahliye ve adli kontrol taleplerinin kaldırılmasına dair kararların daha sonra konuşulmasına ve ayrıca daha önce heyetin kararlaştırdığı periyotlara uyulmasına karar verilmedir.”

Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti, itiraz süresinin beklenmesine gerek olmadığını belirterek tüm mazeret taleplerini reddetti. Mahkeme ayrıca Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un yarın yapılacak oturuma SEGBİS’le katılmasına karar verdi.  

Duruşmaya yarın devam edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir