İsmail Saymaz hakkında köşe yazısı sebebiyle 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi

Gazeteci İsmail Saymaz'ın "Gezi Davası'ndaki AKP'li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış" köşe yazısına ilişkin yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı ve Saymaz hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istedi.

featured

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, geçen yıl yayınlanan köşe yazısındaki ifadeleri yüzünden yargılandığı davada hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini kimliğini açıklama ve yayma suretiyle hedef gösterdiği” gerekçesiyle açılan davada, savcı mütalaasını açıkladı. Saymaz’ın “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçundan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isterken, “Kamu görevlisine hakaret” suçundan ise beraatini istedi.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın 26 Nisan 2022’de “Gezi Davası’ndaki AKP’li hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış” yazısına ilişkin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakimi Murat Bircan’a ait fotoğrafların bulunduğu yazısı nedeniyle “Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” ve “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlarından yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, İsmail Saymaz ve avukatları katıldı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, İsmail Saymaz tarafından şikayetçi hakim Murat Bircan’a yönelik olarak kullanılan ifadelerin hakaret unsurlarını oluşturmadığı, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kanaatiyle “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” suçundan beraatını talep etti.

SAVCI, İSMAİL SAYMAZ’IN SAVUNMASINI YETERLİ BULMADI

Savcı, İsmail Saymaz’ın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve itibar edilmemesi gerektiğini, haber içeriğinde hakimin adı ve fotoğrafının, ailevi bilgilerin yer aldığı, hakimin Gezi Parkı’na ilişkin yargılamadaki görevinden ve yargılama faaliyetlerinden dolayı hedef gösterildiğini belirtti. Savcı, Saymaz’ın “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için süre vererek duruşmayı erteledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir