İstanbul depremi için korkutan uyarı! Prof. Dr. Şükrü Ersoy ‘son periyottayız’ diyerek tarih verdi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Marmara'da büyük bir depremle karşılaşabileceğimiz konusunda uyarıda bulundu. "Son periyot içerisindeyiz" diyen Ersoy, deprem için zaman verdi.

featured

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, beklenen İstanbul depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. TGRT Haber’de konuşan Ersoy, Marmara Bölgesi’nde 7 üzerindeki bir depremin bir sene içinde 2 defa olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul depremine ilişkin çarpıcı mesajlar veren Şükrü Ersoy, “Marmara’da deprem olmayacak” ya da “Olsa bile 6’yı geçmeyecek” gibi iddialara itibar edilmemesi gerektiğini, Kuzey Anadolu Fayı’nın 8.0 büyüklüğünde deprem oluşturma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. 1939’da yaşanan 7.9 büyüklüğündeki depremde 30 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Ersoy, Türkiye’nin nüfus orantısına göre bu oranın daha da artacağını söyledi. 

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

‘İstanbul depreminin ne kadar süresi kaldı?’ sorusunu cevaplayan Şükrü Ersoy, kaçacak bir yer kalmadığını belirtip şu uyarıyı yaptı:

“Her an olabilir. Son periyot içerisindeyiz. Şu an da olabilir, 10’lu yıllar içerisinde de olabilir fakat hiçbir zaman 100 yıl, 50 yıl beklemeyecektir. Deprem hazırlıksız yakaladığında ciddi kayıplar yaşanabilir. Yapılması gereken dirençli yapılar inşa etmek. Kaçacak yerimiz yok. Ülkemiz harika, yapmamız gereken şey dirençli yapılar yapmaktır. Dünyanın en kolay şeyi budur. İlk önce sağlam şehir inşa etmemiz lazım. Akis halde 6 Şubat depremlerindeki gibi daha çok ağlarız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir