İyi Parti’de ‘yolsuzluk’ iddialarını gündeme getiren Ümit Dikbayır partisinden ihraç edildi

İyi Parti'de sular durulmuyor! Parti içindeki yolsuzluk iddialarını gündeme getiren Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır partisinden ihraç edildi.

featured

Yerel seçimlerde CHP ile ittifak kapılarını kapatan İyi Parti‘de Dikbayır krizi patlak verdi. İyi Parti Disiplin Kurulu, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkındaki iddiaları görüşerek, partiden ihracına karar verdi. İhraç kararı ile ilgili İyi Parti’den açıklama yapılması bekleniyor.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “kesin ihraç” istemiyle disipline sevkini istediği İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır için bugün partiden ihraç kararı alındı. Akşener’in banka hesaplarını inceletmekle ve belediyelerle ticari ilişkilere girmekle itham edilen Dikbayır hakkındaki ihraç kararının, gazeteci İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamalar nedeniyle alındığı öğrenildi.

İYİ Parti’de, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Akşener’in yakın kurmayları arasında yer alan Ümit Dikbayır’ın, Akşener ailesi ve özel kalem müdürü Esma Bekar’ın banka hesaplarını yasa dışı yollardan incelettiği iddiası ile tartışmalar başlamıştı. Dikbayır’ın ayrıca Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinden şahsına, ailesine ve üçüncü kişilere ihale veya iş alınmasına aracılık ettiği, bir parti çalışanını taciz ettiği iddiaları da gündeme gelmişti. Bu iddiaların ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Dikbayır’ın kesin ihraç istemiyle disipline sevkini istemişti.

“GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUM”

İddialarla ilgili tartışmalar sürerken Dikbayır da, gazeteci İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada “Bankaya başvurulsun. Hangi şubeden, hangi memur araştırdı, açığa çıksın. Böyle bir şerefsizlik olur mu? Suç bu. Genel başkan dedikodular ve kumpaslar içinde kaldı. Belediyelerle iş yaptığım yalan. Çıkarsınlar en ufak bir şey varsa. Milletvekilliğinden istifa ederim. Ben partinin kurucularındanım. Gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Dikbayır, daha sonra partisinin Genel Başkanı Meral Akşener’in hesaplarını incelettiği ve belediyelerle ticari ilişkisi olduğu iddialarına ilişkin partisine başvuruda bulundu. İYİ Parti Disiplin Kurulu ve Meclis Grubu’na dilekçe veren Dikbayır, iddiaların araştırılmasını istedi.

ÜMİT DİKBAYIR: 132 MİLYON NEREDE?

Dikbayır, partiyi devrettiğinde kasada 132 milyon lira olduğunu, daha sonra ise parti kasasının eksi 16 milyon liraya gerilediğini öğrendiğini belirtti.

‘Kaybolan’ bu paranın akıbetini sorgulayan Ümit Dikbayır, savcılığa suç duyurusunda bulunurken, TBMM’ye de aklanmak amacıyla dokunulmazlığının kaldırılması için başvuruda bulundu.

‘KONUŞTUĞU İÇİN’ İHRAÇ EDİLDİ

İhraç talebini bugün değerlendiren İyi Parti Disiplin Kurulu, Dikbayır’ın partiden ihracına karar verdi. Karar gerekçesinin ise taciz iddialarına dayandırılmadığı, Dikbayır’ın gazeteci İsmail Saymaz’a verdiği röportajdaki “Bankaya başvurulsun. Hangi şubeden, hangi memur araştırdı, açığa çıksın. Böyle bir şerefsizlik olur mu? Suç bu” ifadeleri nedeniyle ihraç edildiği iddia edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir