Kemal Kılıçdaroğlu Alevi mi? Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kılıçdaroğlu’nun biyografisi

featured

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu kimdir, nerelidir? Kemal Kılıçdaroğlu Alevi midir? Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi amacıyla toplanan ve yoğun siyasi gelişmelere sahne olan Altılı Masa toplantısından merakla beklenen karar çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ilan edildi. Büyük bir heyecana neden olan karar sonrasında Kılıçdaroğlu’yla ilgili merak edilen konular araştırılmaya başlandı. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun dini kökeni, ailesi ve hayatı en çok sorgulanan konular arasında yer aldı. Peki Kemal Kılıçdaroğlu Alevi mi? Kemal Kılıçdaroğlu kimdir, nerelidir? İşte merak edilen soruların yanıtları…

KEMAL KILIÇDAROĞLU ALEVİ Mİ?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin başına geçtiği tarihten itibaren sürekli etnik kimliği ve dini inancı bağlamında çeşitli spekülasyonlara maruz kalmış, bazı siyasi rakiplerinin hedefi haline gelmişti. Ancak CHP Genel Başkanı, bu konudaki dik duruşunu her fırsatta muhafaza ederek Alevi inancına mensup olduğunu dile getirmiştir.

kemal kılıçdaroğlu alevi mi
Kemal Kılıçdaroğlu Alevi mi?

Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk’e verdiği bir ropörtajda “Evet Alevi’yim, bu ne zamandan beri suç sayılıyor bu ülkede?” ifadelerini kullanmıştır.

“Kemal Kılıçdaroğlu Alevi mi?” konusuyla ilgili dönem dönem açıklamalarda bulunan CHP lideri, Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ballıca köyünde Alevi bir ailenin (babası Kamer Bey, annesi Yemuş Hanım) 4. çocuğu olarak dünyaya geldiğini belirtmiştir.

Kürt olduğuna ilişkin söylentilere de cevap veren Kılıçdaroğlu, “Kürt değilim, Kureyşan aşiretine mensubum. Atalarım Horasan’dan gelmişler, Türk’üm” demiştir.

KEMAL KILIÇDAROĞLU KİMDİR?

Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinin Ballıca köyünde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapmıştır. 1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesini birincilikle bitirmiştir. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu lise gençlik dönemi

Lisans öğrenimini 1971 yılında tamamlamış, girdiği Hesap Uzman Yardımcılığı Sınavının ardından Maliye Bakanlığında göreve başlamıştır. Daha sonra Hesap Uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kalmıştır. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürmüş ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğüne atanmıştır. Burada önce Daire Başkanı olarak görev almış, daha sonra aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığını yapmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu 1974 yılında teyzesinin kızı Selvi Kılıçdaroğlu ile evlenmiş ve bu evlilikten üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atanmıştır. Burada genel müdürlük yapmış olan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğüne geçmiştir. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yapmış, 1994 yılında da Ekonomik Trend Dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçilmiştir.

kemal kılıçdaroğlu alevi mi

Kılıçdaroğlu, 1999’un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğünden emekli olmuştur. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonuna başkanlık etmiş olan Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesinde de bir süre ders vermiştir. Daha sonra Türkiye İş Bankasında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olarak Meclise girmiştir. CHP Merkez Yönetim Kurulunda görev almış olan Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul’dan 23. Dönem Milletvekili seçilmiş ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulunmuştur. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. CHP Olağan Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir