KPSS iptal mi edilecek? Kpss iptal olur mu? Kpss iptal edilir mi, edilirse ne olur? Ösym kpss sınavı iptal mi?

KPSS'de yaşanan kopya soru skandalı kamuoyunda tepkilere yol açtı. Olayın incelenmesi talimatını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddiaları yalanlayan ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü görevden aldı. CHP skandala ilişkin suç duyurusunda bulunurken, Türkiye Barolar Birliği'nden de iptal davası açıklaması geldi. Peki KPSS iptal mi edilecek? 2022 KPSS iptal olur mu, iptal edilirse ne olur? Merak edilen bu soruların cevabı haberimizde...

featured

2022 KPSS’de yaşanan kopya soru skandalı gündeme bomba gibi düşünce ‘KPSS iptal edilsin’ kampanyası oluşturuldu. Binlerce kişinin kaderini etkileyen sınavdaki skandala ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla inceleme başlatılırken, ÖSYM Başkanı Halis Aygün de görevden alındı. Yaşanan krizin ardından sınava giren adaylar ise KPSS’nin iptal edilip edilmeyeceğini merak etmeye başladı. Peki KPSS iptal mi edilecek? 2022 KPSS tekrarlanacak mı? KPSS iptal olur mu? KPSS iptal edilir mi, iptal edilirse ne olur? ÖSYM KPSS sınavı iptal mi? İşte tüm bu merak edilen soruların cevabını sizler için derledik…

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), 31 Temmuz günü Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Memur adaylarının ter döktüğü sınavdan birkaç gün sonra ise ‘kopya soru’ krizi patlak verdi.

YEDİİKLİM YAYINEVİNİN SORULARIYLA BİREBİR AYNI

Yediiklim isimli bir yayınevinin Youtube’daki kanalında çözülen deneme sınavlarındaki sorulardan bir kısmının, doğrudan KPSS’de de sorulduğu öne sürüldü. Toplam 20 sorunun birebir aynısının KPSS sınavından çok önce hazırlanmış olması, soruların şıklarına kadar aynı olması tepkilere yol açtı.

Geçmiş yıllarda FETÖ’nün soruları sızdırmasına benzer bir olay yaşanınca sosyal medya adeta ayaklandı. Sınava giren binlerce kişi, emek hırsızlığı yapıldığını savunup haklarının gasp edildiğini belirtti. Siyasilerin de tepki gösterdiği skandal sonrası sınavın iptal edilmesi yönünde kampanya başlatıldı.

ÖSYM ‘SORU’ İDDİALARINI YALANLADI

Kamuoyunu çalkalayan ‘kopya soru’ skandalına ilişkin eleştirilerin hedefindeki ÖSYM’den beklenen açıklama saatler sonra geldi. Ancak ÖSYM, çıkan iddiaların araştırıldığını ve asılsız olduğunu savundu. Kurumdan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İNCELEME TALİMATI

Ancak ortada somut deliller olmasına rağmen ÖSYM’nin bu iddiaları yalanlaması tepkileri daha da artırdı. Skandal olay gün boyunca Twitter gündeminin birinci sırasında yer aldı. Tepkilerin ardı arkası kesilmeyince devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdi ve Devlet Denetleme Kuruluna olayı inceleme talimatı verdi.

KPSS skandalına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

KPSS’de yaşanan soru skandalının ilk yaptırımı gece yarısı geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kopya soru iddiasını yalanlayan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı.

Cumhurbaşkanı imzasıyla alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Aygün’ün yerine ise şimdilik bir atama yapılmadı.

Kpss iptal olur mu?

KPSS İPTAL Mİ EDİLECEK?

Yaşanan tüm bu olayların ardından ‘KPSS iptal mi edilecek?’, ‘KPSS iptal olur mu?’ sorularının cevabı merak konusu oldu. KPSS’nin iptal edilmesi için ilk resmi adımlar da atıldı. İddiaları yargıya taşıyan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 2022 KPSS’ye ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yıldırım Kaya, “2022 KPSS sorularının çalınmasına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdim, hem de CİMER’e başvurdum. Mahkeme aracılığıyla da suç duyurusunda bulundum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın” mesajını paylaştı.

TBB’DEN İPTAL DAVASI AÇIKLAMASI

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği de iddiaları yakından takip ettiklerini belirtip, iptal davası ve suç duyurusu dahil olmak üzere hukuki yolları değerlendirdiklerini duyurdu. Konuyla ilgili ciddi iddialar ve bulgular olduğuna dikkat çeken TBB’nin açıklamasında şöyle denildi:

“Merkezi sınavların iptaline dair dava açma sürelerinin kısalığı göz önünde bulundurularak, bu aşamada bir hak kaybı yaşanmaması bakımından, sınava giren yurttaşlarımızdan iptal davası açmak isteyenlerin İYUK 20/B maddesinde özel olarak belirtilen dava açma süresine dikkat etmeleri gerektiği hususunu kamuoyunun dikkatine sunarız.”

KPSS iptal mi edilecek?

KPSS İPTAL OLUR MU? İPTAL EDİLİRSE NE OLUR?

Sınava hakkıyla çalışıp başarılı olduğuna inanan pek çok kişi ise, ‘KPSS iptal edilir mi’ ya da ‘KPSS iptal olur mu, iptal edilirse ne olur’ diye merak ediyor.

Daha önce FETÖ’nün sınav sorularını sızdırmasının ortaya çıkması ve sınavda usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi üzerine 2010 yılında gerçekleştirilen KPSS’nin hem Eğitim Bilimleri bölümü hem de Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümü iptal edilmişti. Ancak 150 bin kişinin memurluğa hak kazandığı 2010 yılındaki KPSS sınavı, FETÖ’nün hain darbe girişiminde bulunduğu 2016 yılında iptal edilmişti.

Fakat bu kez KPSS sonuçları henüz açıklanmadığı ve atamalar yapılmadığı için sınavın iptal edilme ihtimali daha olası gözüküyor.

KPSS iptal mi edilecek yoksa kopya iddialarıyla ilişkili şüpheli sorular değerlendirilmeye alınmadan mı sınav sonuçları açıklanacak, bu konular önümüzdeki günlerde netlik kazanacak…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir