Mahmut Özer kimdir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer nereli, kaç yaşında?

Ziya Selçuk'un yerine Milli Eğitim Bakanlığı'na atanan Mahmut Özer kimdir, nereli, kaç yaşında?

featured

Resmi Gazete’de yer alan atama kararlarına göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yerine Mahmut Özer atandı. 2018 yılından itibaren Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı’nı üstlenen Özer, daha önce ÖSYM Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Atama kararının akabinde en çok merak edilen isim olan Mahmut Özer kimdir, kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu? İşte yeni Milli Eğitim Bakanı’nın hayatına dair detaylar…

Ziya Selçuk-Mahmut Özer

Mahmut Özer kimdir?

Mahmut Özer 5 Mayıs 1970 yılında Tokat’ta doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun olmuştur.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Özer, evli ve üç çocuğu bulunmaktadır.

Mahmut Özer kariyeri

Milli Eğitim Bakanı Özer, 1992-1994 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü Dalaman Havalimanında Elektronik Mühendisi olarak görev yapmıştır.

Yüksek Lisans ve Doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında sırasıyla 1996 ve 2001 yıllarında tamamlamıştır.

1994-2002 yılları arasında Gazi Osmanpaşa Üniversitesinde Öğretim Görevlisi, 2002-2010 yıları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

28 Kasım 2010-4 Ekim 2017 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olan Özer, 1 Ağustos 2015-1 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı yapmıştır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan vekilliği ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Kurul Üyeliği görevlerini de yürüten Özer, 4 Ekim 2017 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı görevine atanmıştır.

İslam Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansları Birliği (AQAAIW) Başkanı olan Özer, 8 Ağustos 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanmış olup, 6 Ağustos 2021 tarihi itibari ile Milli Eğitim Bakanı görevine atanmıştır.

RESMİ GAZETE ATAMA KARARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir