‘Online alışverişlerde anında para iadesi’ teklifi

featured

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, internet üzerinden yapılan online alışverişlerin iptal edilmesi halinde paranın anında iade edilerek tüketicinin hesabına aktarılması gerektiğini söyledi.

TÜKDES Başkanı Süleyman Bakal, e-ticaret yoluyla internet bankacılığı üzerinden ödemesi gerçekleştirilen alışverişin iptali durumunda para iadesinin genellikle 3 ila 5 gün içinde yapıldığını bildirdi ve şöyle konuştu:

“Pandemi döneminde market alışverişleri bile online olarak yapılmaya başladı. Sanal sepeti doldurup parayı peşin ödüyoruz. Fakat stokta olmayan ürünlerin iptali sonucunda paramızı 5 gün sonra alabiliyoruz. Bir salçanın iptali küçük bir konu gibi görünse de gün içindeki 10 binlerce salça iptali sonucunda büyük bir para söz konusu oluyor. İade edilecek paranın belki de tüketicinin son parası olabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

İnternetten parasını peşin ödeyerek yemek siparişi veren tüketici, satıcının yoğunluğu nedeniyle siparişinin iptal edildiğini ve parasını 5 gün sonra alabildiğini anlatarak şikayette bulunuyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin iptali durumunda paranın iadesinin anında tüketicinin hesabına geçmesi gerekiyor. Ödemeyi peşin alarak satıcıyı koruyan sistem, tüketicinin hakkını da ihlal etmemelidir.”

Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman Bakal, e-ticaret yoluyla yapılan market alışverişlerinde ürünlerin kontrolünün tüketici tarafından yapılması gerektiğini belirterek, “Hızlı hareket etmek zorunda olan satıcıların poşetleme esnasında hata yapabilmesi doğal. Tüketici olarak biz hatalara karşı önlemimizi alalım ve satın aldığımız ürünlerin hem son kullanma tarihlerine hem de eksik olup olmadığına bakalım” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir