Vahit Kirişçi kimdir? Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir?

Cuma gece yarısı yaşanan son dakika gelişmesine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'nda görev değişimi oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre görevden affını isteyen Bekir Pakdemirli'nin yerine Vahit Kirişçi atandı. Peki yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir? Yeni bakan Vahit Kirişçi kaç yaşında, nereli? İşte detaylar...

featured

Kabinede gece yarısı gerçekleşen atama sonrası ‘Vahit Kirişçi kimdir?’ sorusunun cevabı merak edildi. Geçen yaz dönemi meydana gelen orman yangınları ile son dönemde market ve gıda ürünlerinde yaşanan artış nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Peki yerine gelen Vahit Kirişçi kimdir? Vahit Kirişçi nereli, kaç yaşında? İşte yeni Vahit Kirişçi’nin biyografisi…

2018 yılından beri Tarım Bakanı koltuğunda oturan Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Geçen yaz yaşanan orman yangınları, Türkiye’nin söndürme uçaklarının olmaması, buğday ve ayçiçeği üretiminde yaşanan sıkıntılar ile beraber gıda fiyatlarında yaşanan büyük artış da Bekir Pakdemirli’ye eleştiri oklarının yönelmesine neden olmuştu.

Resmi Gazete’de yayınlanan 2022/86 nolu atama kararında şu ifadelere yer verildi:

“Görevden af talebi kabul edilen Bekir PAKDEMİRLİ’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit KİRİŞCİ Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü ve 106 ncı maddeleri gereği atanmıştır.”

Vahit Kirişçi kimdir?

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Bekir Pakdemirli’nin yerine Tarım ve Orman Bakanlığına atanan Vahit Kirişçi, tarım sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Aynı zamanda eski milletvekilidir.

Vahit Kirişçi 4 Aralık 1960 yılında Mustafa ve Saniye Kirişçi çiftinin çocuğu olarak Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak görev yaptı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak derslere girdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör unvanını aldı. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Pek çok sivil toplum kuruluşunda yönetici pozisyonunda bulundu.

AK Parti’nin ilk kez iktidara geldiği 22. Dönem seçimlerinde Adana Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir