Hasan Mandal kimdir? Tübitak Başkanı Hasan Mandal nereli, kaç yaşında, özgeçmişi

Resmi Gazete'de gece yarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bazı atama kararıları yayımlandı. TÜBİTAK Başkanlığına yeniden Hasan Mandal atanırken, kuruma 5 üyenin de ataması yapıldı. Karar sonrası TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın kişisel ve akademik kariyeri merak konusu oldu. Peki Hasan Mandal kimdir? Hasan Mandal nereli, kaç yaşında? Tüm detaylar haberimizde...

featured

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal kimdir? Resmi Gazete’de gece yarısı Cumhurbaşkanlığı imzasıyla atama kararları yayımlandı. Buna göre TÜBİTAK Başkanlığına Hasan Mandal atandı. Peki Hasan Mandal kimdir? Hasan Mandal nereli, kaç yaşında? İşte TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın özgeçmişi…

Son dönemde sıkça rastladığımız gece yarısı atama kararlarına bir yenisi daha eklendi. Pazarı pazartesiye bağlayan gece yarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir dizi atama gerçekleşti. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (TÜBİTAK) başkan ve yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

TÜBİTAK’A 5 YENİ ÜYE

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Hasan Mandal TÜBİTAK Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı görevine yeniden atandı. Bunun yanı sıra kuruma 5 yeni yönetim kurulu üyesi atandı. Bu isimler; Mehmet İlhan Taşer, Lütfü Haluk Bayraktar, Cemal Şeref Oğuzhan Öztürk, Mehmet Naci İnci ve Mehmet Bulut oldu.

Atama kararlarından sonra pek çok kişi başkan Hasan Mandal’ı merak etmeye başladı. İşte TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal hakkında ayrıntılı bilgiler…

TÜBİTAK BAŞKANI HASAN MANDAL KİMDİR?

Hasan Mandal, 1965 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Üniversite eğitimini 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji Mühendisliği bölümünde tamamlayan Mandal, 1992’de Newcastle Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1996’da doçent unvanını alan Mandal, 2001’de ise profesör oldu.

Hasan Mandal’ın akademik hayatına bakıldığında önemli görevleri üstlendiği göze çarpıyor. 1999-2004 yıllarında Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği ile Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanlıklarını yürüten Hasan Mandal, 2004-2010 arasında ise yine aynı üniversitede Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığını yaptı.

2010-2011 arasında Anadolu Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olan Mandal, 2011-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesi’nde Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü ve Rektör Yardımcılığı görevinde bulundu.

70’i SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 125’ten fazla eser ve ayrıca 6 adet uluslararası kapsamda patenti bulunan Hasan Mandal, TÜBİTAK Bilim Ödülü’nün de aralarında olduğu ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü.

25 Mart 2015 tarihinde Üniversitelerarası Kurul kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla YÖK üyeliğine atanan Mandal, 22 Şubat 2018’de ilk kez TÜBİTAK’ın başkanlığına getirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir