UEFA Başkanı Ceferin: Galatasaray’a ihtiyacımız var

featured

UEFA Başkanı Alexander Ceferin İsviçre’nin Montrö kentinde düzenlenen UEFA Olağan Kongresi’nde konuşarak, ‘Avrupa Süper Ligi’ne ilişkin açıklamalar yaptı.

UEFA Başkanı Ceferin, İngiltere, İtalya ve İspanya’dan 12 kulübün katılacağını duyurduğu yeni Avrupa Süper Ligi için eleştirilerine devam etti. Ceferin yapmış olduğu açıklamada futbola ticari gözle bakıldığını, para ve açgözlülüğün futbolun önüne geçtiğini söyleyerek tepkisini dile getirdi. Ceferin, “UEFA’nın Galatasaray, Celtic, Rangers, Atalanta ve Dinamo Zagreb gibi takımlara ihtiyacı var” dedi.

UEFA Başkanı Ceferin, Avrupa Süper Ligi krizinin futbolu daha da güçlendireceğini vurgulayarak, “Yaklaşık 1 yıldan az bir süre önce başlayan bu kriz yalnızca bizi değil aynı zamanda futbolu da güçlendirecektir. Bu yaşananlar bizi daha güçlü kılacağı gibi futbolu da şimdiye dek hiç olmadığı kadar güçlü yapacaktır. Çünkü artık yetkililer, futbolun Avrupa toplumu için ne kadar önemli olduğunu anlamış oldular. Yaşanan kriz, bir kez daha futbolun toplumumuzun DNA’sında gömülü olduğunu kanıtladı. Futbol, kıta tarihimizin ve kolektif hafızamızın bir parçası. Yüzyılı aşkın süredir başarı hikayelerine konu oldu. Bu meydan okumalara karşı dik duracağız. Bu krizden eskisinden olduğumuzdan daha güçlü çıkacağız” diye konuştu.

Taraftarlar müşteriye, ligler ürüne dönüştü

Sloven Başkan Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımları ve yöneticilerini eleştirerek, “Bazıları için taraftarlar, müşteriye; ligler ise ürüne dönüştü. Bugünlerde dayanışmanın yerini bencillik aldı. Para, onurdan daha önemli hale geldi. Sadakat yerini açgözlülüğe bıraktı. Maddi çıkarlar, tutkudan daha ağır basmaya başladı. Futbol hiçbir zümreye ait değildir, herkesindir. Çünkü futbol kültürel mirasımızın bir parçası. Geleneklere ve diğer insanlara saygı duymalısınız. Anlamlı olan budur. Bugünün büyük kulüpleri, geçmişte bu kadar büyük değildi. Gelecekte de bu kadar büyük olacaklarının garantisi yok. Futbol dinamik bir yapı, onu bu kadar güzel bir oyun yapan şey de bu zaten” ifadelerinde bulundu.

Dev kulüpler nereden geldiklerini unutmasınlar

Alexander Ceferin, “UEFA organizasyonlarının Atalanta, Celtic, Rangers, Dinamo Zagreb ve Galatasaray’a ihtiyacı var. Herkesin bir şansı olduğunu bilmesi gerekiyor. Hayalleri canlı tutmamız gerekiyor. Kendilerini büyük ve dokunulmaz gören bu takımlar, nereden geldiklerini unutmasınlar. Ve şunu fark etmeliler ki, eğer bugün kendilerini Avrupa devi olarak görüyorlarsa bunu UEFA’ya borçlular. 2024 sonrası vizyonumuz son günlerde gerçekleştirilen uzun konsültasyon süreci neticesinde onaylandı. Kimsenin gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz. Bazıları bu güzel oyunu öldürmeye çalışırken, biz bu reformlarla futbolun geleceğini inşa ediyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir