Yunan Amiral Egolfopoulos’dan küstah tehdit: Boğaz köprülerini vururuz

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gelirimin artması ve karşılıklı yapılan sert açıklamalar sonrasında, emekli bir Yunan amiralin katıldığı bir TV programında Türkiye'nin saldırması durumunda, SCALP füzeleri ile Boğaz köprülerini vuracakları tehdidinde bulundu.

featured

Ege’nin iki komşusu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim son günlerde tekrar tırmanışa geçti. Karşılıklı yapılan sert açıklamalar, Yunan Başbakan Miçotakis’in ABD Kongresindeki konuşmaları ve son olarak EFES-2022 tatbikatında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “şaka yapmıyorum” uyarısı ile birlikte iki ülke arasındaki tansiyon zirve yapmış durumda.

ABD her iki ülkenin de sert açıklamalardan kaçınmasını isterken, emekli bir Yunan koramiralin medyaya yansıyan röportajı, ipleri kopma noktasına getirdi. Koramiral Giannis Egolfopoulos, Yunan OPEN kanalındaki programda yaptığı açıklamalarda Boğaz köprülerini yok edeceklerini ve 3 adet SCALP füzesi fırlatacaklarını söyleyerek resmen Türkiye’yi tehdit etti.

Kardak krizinde fırkateyn komutanı olduğunu hatırlatan Egolfopoulos: “Kardak vakasını ilk elden yaşadım. Eğer siyasiler geri çekilmemizi istemeseydi, Türkleri çok ağır bir kargaşaya sokacaktık. Ne yazık ki birçok nedenden ötürü geri çekilmemiz söylendi ve bu durum hepimizde hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.

Yunan amiral Egolfopoulos kardak krizinde komutan olduğunu belirtti

Yunan amiral Egolfopoulos konuşmasının devamında ise, “Kardak olaylarını yaşadık, korkmuyoruz! Büyük harflerle yazın! Asla korkmuyoruz, umursamıyoruz. Bir hamle yapsalar, başlarına neler geleceğini bilmiyorlar. 38 yıldır onlarla yaşıyorum ve nasıl olduklarını, nasıl düşündüklerini biliyorum. Zorbalık yaparlar ve sonra giderler. Bunlar Türkler. Sayın Erdoğan’ın yaptığı da budur “dedi.

Türkiye’ye dair yorumlarına devam eden Yunan amiral Egolfopoulos, “Sayın Erdoğan Türkiye ekonomisi iyi olduğu zaman dışişleri ile uğraşmaz. Ne zaman ki ekonomi kötüye gider ve iç politikada anlatacak bir şeyi kalmaz, o zaman yurtdışına bakmaya başlar. Erdoğan’ın korktuğu şey Yunanistan. Çünkü Yunanistan 2019’dan itibaren çok para harcayarak silahlı kuvvetlerini çok iyi bir seviyeye getirdi.” dedi.

Yunan Amiral Egolfopoulos: Boğazları Vururuz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir