AK Parti’den yeni hamle! Ankara Sözleşmesi geliyor

featured

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı bir televizyon programında İstanbul Sözleşmesi yerine Ankara Mutabakatı adlı yeni bir yasal düzenlemenin hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.

Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi sonrası AK Parti’ye yönelik yapılan eleştirilere yanıt verdi. Partisinin kuruluşundan beri kadınları ve aileyi merkeze koyan bir siyasi parti olduğunu savunan Kaya, kadın haklarının teminat altına alınması için İstanbul Sözleşmesi’ne gerek olmadığını dile getirdi.

Türkiye’deki mevcut hukuk sistemi ve anayasal düzenlemelerin kadın haklarını korumak için yeterli gücü barındırdığını söyleyen Fatma Betül Sayan Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

ANKARA SÖZLEŞMESİ GELİYOR

Bugün işlevsiz hale geldiğini görüyoruz İstanbul Sözleşmesi’nin. Farklı tartışmaların gündeme gelmesiyle İstanbul Sözleşmesi’nin yerine yeni bir çalışmanın söz konusu olması gündeme gelmiştir.

Ankara Mutabakatı denilen yeni bir çalışmayı ortaya koyacağız inşallah, planlıyoruz. Bu konuda çalışmaları başlattık. Esas olan Kadının korunması anlamında iç hukuk düzenlememiz neyi gerektiriyorsa yapmak durumundayız.

İstanbul Sözleşmesi, bazı odaklar tarafından cinsiyetsizliğin ve kadın ile erkek düşmanlığının arka planı haline getirildi. Bu bakımdan sözleşmenin feshedilerek kadın hakları ve kadına şiddetle mücadele konusunda kararlılıkla çok daha iyi ve net adımlar atmaya devam edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir