Atilla Peker’in ifadesinde dikkat çeken iddia: Mehmet Ağar ve adamları tarafından takip edildim, öldürüleceğimi düşündüm

featured

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı‘nın öldürülmesi olayına ilişkin polise verdiği ifade tutanağının detayları ortaya çıktı. Atilla Peker’in, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği itiraf dilekçesinin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşmasının ardından soruşturma başlatılmıştı. Sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Atilla Peker’in soruşturma kapsamında Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na verdiği ifadenin detayları da belli oldu.

Atilla Peker’in ifadesinde şunlara yer verdi:

“MEHMET AĞAR VE EKİBİ TARAFINDAN TAKİP EDİLDİM, ÖLDÜRÜLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM”

“Aile toplantısına giderken iki defa çok ciddi takip edildiğimi ve öldürülebileceğimi düşündüm. Bu takip işlemlerini de Mehmet Ağar ve ekibinin kardeşim Sedat Peker ile olan husumetinden dolayı beni devre dışı bırakmak amacıyla öldürebilecekleri hususunda ciddi düşüncelerim olduğu için ve takiplerin de bu şekilde bunlar tarafından yaptırılmış olduğunu düşündüğümden bu hususu açıklama gereği duydum. Dilekçeme konu olaya ilişkin olarak ayrıntılı açıklamada bulunmak istiyorum” dedi.

“KORKUT EKEN İLE BİRLİKTE KIBRIS’A UÇUŞ YAPTIK”

“Ankara’ya gittim ve kardeşim Sedat Peker ile birlikte Korkut Eken’in de bulunduğu Ankara’daki otelin lobisinde buluştuk. Burada konuşurken Korkut Eken bize KKTC’de Türkiye aleyhine ve KKTC’nin Rum kesimine bağlanmasına yönelik ciddi çalışmalar yapan insanların olduğunu, bu şahısların bizim polis ve askerlerimizi şehit ettiğini, bu nedenlerle bu şahısların öldürülmesi gerektiğini söyledi.

Ancak Korkut Eken bu genel açıklamayı yaptıktan sonra öldürülecek kişilere yönelik herhangi bir isim telaffuz etmedi. Bunun üzerine ertesi gün uçak biletlerini alarak Korkut Eken ile birlikte Ankara Esenboğa Havaalanından Kıbrıs’a uçuş yaptık. Uçuş sırasında ben kendi kimliğimi kullandım. Korkut Eken ise, cebinden çıkarmış olduğu birkaç kimlikten Mustafa isimli kimliği çıkardı ve resmi işlemleri bu kimlik üzerinden yaptı.”

“KORKUT EKEN UZİ MARKA SİLAH VERDİ”

“Korkut Eken’in yanında James Bond tipi ağır çanta vardı. Lefkoşa’da bir otele yerleştik. Oteldeki yerleşim işlemlerini tamamladıktan sonra yine Korkut Eken ile birlikte Lefkoşa’da bulunan Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. O dönem burada Albay rütbesi ile bulunan Galip Mendi ve yardımcısı olan Yarbay Enver Topuz ile tanıştık. Ben bu iki şahsı ilk defa orada tanıdım.

Korkut Eken bana Ankara’dayken Jeriko marka silah vermişti. Bu silah üzerimdeydi. Yan odada ise ikinci bir Uzi marka silah verdi. Bu silaha susturucuyu nasıl ve ne şekilde takacağımı öğretti. Ben de uygulamasını yaptım. Daha sonra akşam saatlerinde Korkut Eken ile birlikte Lefkoşa’da dışarıya çıktık. Bir evin etrafında gözlemleme amaçlı evin içini ve bahçesini gözetledik. Evin içinde kalabalık kişi ve sesler vardı. Evin ışıkları yanıyordu.”

“KORKUT EKEN TEKRAR GELECEĞİMİZİ SÖYLEDİ”

Sonrasında otele döndüklerini anlatan Atilla Peker, şöyle devam etti:

“Ertesi günü öğlen saatlerinde tekrar aynı evin etrafını gözetleme amaçlı olarak turladık. Daha sonra akşam saatlerinde tekrar bir daha aynı evin etrafını turladık. Otele gidip yattık. Ertesi günü yani Kıbrıs’a vardığımızın üçüncü günü Türk Birliğinin olduğu Piyade Alay Komutanlığına gittik.

Korkut Eken bir aracın plakasını buradaki komutana vererek söz konusu aracın Alay Komutanlığının önünde durdurulup bekletilmesini istedi. Bir müddet sonra bir aracı buradaki görevliler durdurdular. Biz de Alay Komutanlığının bahçesinden hızlı adımlarla dışarıya çıktık.

Araçta bulunan şahsı buradaki askerler Alay Komutanlığının bahçesinin içerisine aldıklarını ve etrafını çevrelediklerini görünce Korkut Eken ile ben tekrar Alay Komutanlığının içerisine girdik. Ben Korkut Eken’in vermiş olduğu plakalı ve araçtan indirilen şahsın kim olduğunu bilmiyorum ancak bu şahsın yanında 13-14 yaşlarında bir erkek çocuğunun var olduğunu gördüm.

Korkut Eken ile Alay Komutanının odasına gittiğimizde Korkut Eken Alay Komutanına ‘ben size böyle mi dedim’ şeklinde kızdı. Daha sonra buradan ayrılarak otele gittik.

Otelde Korkut Eken bana yarınki uçak ile Türkiye’ye geri döneceğimizi ancak bu iş için daha sonra tekrar geleceğimizi söyledi. Ertesi gün uçak ile Ankara’ya geri döndük. Kıbrıs’ta toplam 3 gün kaldık, 4’üncü gün döndük. Ankara’dan ben İstanbul’a aynı gün geri döndüm.”

“KORKUT EKEN SENİNLE GİTTİĞİMİZ OLAYI HALLETTİK DEDİ”

“Ben cezaevindeyken Korkut Eken beni telefon ile arayarak cezaevine ziyarete geleceğini söyledi. Ben de cezaevine gelmesine gerek olmadığını kendimin gelebileceğimi söyledim. Cezaevinden hastaneden gitme bahanesi ile araç ayarlayarak ring halinde Korkut Eken’in bulunduğu Silivri’deki bir otele gittim.

Bu otelin lobisinde Korkut Eken, yanında kardeşim Sedat Peker ve tanımadığım iki kişi vardı. Bu arada ben cezaevindeyken Korkut Eken ile görüşmeden önce basında Lefkoşa’da bir gazetecinin Uzi marka susturuculu silah ile öldürüldüğünü duydum.

Korkut Eken’in yanına gidince otelde bana ‘Bak… Seninle gittiğimiz o olayı hallettik’ şeklinde beyanda bulundu. Ben de bunun üzerine basında Lefkoşa’da öldürüldüğünü duyduğum gazetecinin benim Korkut Eken ile gidip döndüğümüz kişi olduğunu bu şekilde öğrendim.

Ayrıca bu şahsın bana anlatıldığı gibi terörist değil gazeteci olduğunu da öğrenmiş oldum. Benim dilekçe verdiğim konuya ilişkin olarak bildiklerim, yaşadıklarımın hepsi bu kadardır.”

TIKLAYINIZ | Kutlu Adalı kimdir? Kutlu Adalı nasıl ve neden öldürüldü? Kutlu Adalı’nın St. Barnabas Manastırı ile ilgili yazısı nedir?

TIKLAYINIZ | Jeriko nedir? Jericho 941 silah özellikleri nelerdir? Atilla Peker jeriko hangi ülkeye aittir?

TIKLAYINIZ | Atilla Peker savcılığa dilekçe verdi, Kutlu Adalı’yı öldürmek için Kıbrıs’a gittiklerini itiraf etti

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir