Jeriko nedir? Jericho 941 silah özellikleri nelerdir? Atilla Peker jeriko hangi ülkeye aittir?

featured

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı videoda kardeşi Atilla Peker‘in Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı suikasti için MİT’çi Korkut Eken ile birlikte KKTC’ye gittiğini iddia etti. Bunun üzerine Atilla Peker savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında ifade vererek yaşanan olayları anlattı. Atilla Peker ifadesinin bir bölümünde Korkut Eken’in kendisine Jeriko marka silah verdiğini söyledi. Peki Jeriko silah nedir? Jericho 941 özellikleri nelerdir?

Jeriko nedir?

Jeriko silah, 1990 yılında Israel Weapon Industries-IWI (Israel Military Industries-IMI) tarafından üretilmiş bir yarı otomatik silahtır. Jeriko silah 190 mm uzunluğunda ve 800 gram ağırlığındadır. Namlu uzunluğu ise 105 mm’dir.

Jericho silahta mühimmat olarak 9×19 mm Parabellum, .40 S&W, .41 AE (Action Express) ve .45 ACP mermileri kullanılmaktadır.

Jericho 941F

Jericho A.B.D. pazarında ilk olarak K.B.I. tarafından kısa bir süre ithal edilmiş sonrasında O.F. Mossberg & Sons tarafından ithal edilerek ‘Uzi Eagle’ adıyla satılmıştır. Magnum Research tarafından ithal edilince de ‘Baby Eagle‘ adıyla satışına devam edilmiş, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ise Charles Daly tarafından ithal edilmekte ve Jericho adıyla satılmaktadır.

Jericho anlamı nedir?

Jericho, Kudüs’e 20 km mesafede bulunan ve dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen, tarihi MÖ 9000 yıllarına kadar dayandırılan, Eski Ahit’te Yahudilerin mucizevi bir şekilde fethettikleri iddia edilen ve Kenan ilindeki ilk büyük Yahudi yerleşim yerlerinden birisi olan şehirdir. İsrailli IMI firmasının üretimi olan Jericho’nun ismi işte buradan gelmektedir.

Jericho şehri-Filistin

Ayrıca Jericho (Yeriho) ismi, İbranice İncil’de “Palmiye Ağaçları Şehri” anlamına da gelmektedir.

941 sayısı ise silahın iki ayrı kalibre için dizayn edilmiş olmasındandır. 9 mm Luger ve .41AE kalibrelerini kullanacak şekilde dizayn edilmiştir.

Jericho 9 mm namlular normalden biraz daha etli olduğunu görülecektir. Kızaklar aynı zamanda .41AE namlulara da uyumlu olarak işlendiğinden dolayı, 9 mm namlular bu namlu çıkış deliklerine tam olarak uyumlu olmaları için biraz daha etli kesilmiştir.

Türkiye’de ağırlıklı olarak gövdeye yerleşimli emniyet manevelaları vardır, bu sistemin kodu da F olarak tanımlanmaktadır.

FB , 13 mermi kapasiteli, kısa kızaklı modelleri; FS ise 15 mermi kapasiteli, kısa kızaklı modelleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Harf kodlu olmayan 941’lerde kızağa yerleşimli, horozu indiren bir emniyet sistemi vardır.

TIKLAYINIZ | Atilla Peker savcılığa dilekçe verdi, Kutlu Adalı’yı öldürmek için Kıbrıs’a gittiklerini itiraf etti

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. sedat peker söyledikleri doğruysa eski bakan mehmet ve oğlu tolga ve yeni bakan sülüman bunları savcılar gercekten araştırmalılar.başkan tayip bu kişileri araştırması gerekir bu konu içi kit müfettişleri görevlendirmesi gerekir .