İngiltere Başbakanı Boris Johnson Ukrayna’ya destek verdi

featured

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgalinin “siyasi ve insani felaket” olacağını belirterek Rusya’nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesinin hayati önem taşıdığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy​​​​​​​ ile resmi temasları kapsamında başkent Kiev’de bulunan Johnson, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Johnson, acımasız bir gerçekle yüzleşmek zorunda olduklarını belirterek “Bugün 100 binden fazla Rus askeri, belki de ömrümüzde Ukrayna’ya karşı düşmanlığın en büyük göstergesi olarak sınırınızda toplanıyor ve bu potansiyel konuşlandırma, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmek için gönderdiği 30 bin askeri gölgede bırakıyor.” dedi.

O tarihten bu yana 13 bin Ukraynalının öldürüldüğünü ve Ukrayna’nın neredeyse 10 yıllık bir savaşın içine sürüklendiğini vurgulayan Johnson, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgalinin “siyasi ve insani felaket” olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, “Bence bu Rusya için de dünya için de askeri bir felaket de olur.” ifadesini kullandı.

Boris Johnson: Diplomasinin hala mümkün olduğuna inanıyorum

İngiliz hükümetinin bugün açıkladığı “Ukrayna’nın Rus enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmaya destek amacıyla 88 milyon sterlinlik yeni finansman desteği”ne atıfta bulunan Johnson, bunun Ukrayna’da iyi yönetişimi ve enerji bağımsızlığını destekleyeceğini söyledi.

Boris Johnson, “Diğer ülkelerin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna topraklarına girdiği anda yürürlüğe girecek bir yaptırım paketi ve diğer önlemleri de hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Bu adımın, İngiltere’nin Rus saldırganlığı karşısında her zaman Ukrayna’nın egemenliğini savunacağının işareti olduğuna dikkati çeken Johnson, “Rusya’nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesi hayati önem taşıyor ve bunun hala mümkün olduğuna inanıyorum.” dedi.

Johnson, İngiltere’nin, Ukrayna’nın sağlam ve kalıcı bir müttefiki olduğunun da altını çizdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir