Çöpe attığınız elektronikler artık altına dönüşebilir! Üstelik peynir altı suyuyla

Bilim insanları, elektronik atıklardan altın elde edebilmeyi başardı. 20 eski bilgisayar anakartı 450 miligramlık 22 ayar altına dönüştü.

featured

Elektronik atıklar artık altına dönüşebilecek. Bilim insanları, elektronik atıkları altın geri kazanımı sayesinde harcanan her bir doların 50 dolar değerinde altına dönüşebileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, bu yöntemin sürdürülebilir ve ticari bakımdan uygulanabilir olduğunu öne sürüyorlar. Çalışmalar sonucunda bilim insanları, sadece 20 eski bilgisayar anakartından 450 miligramlık 22 ayar altın parçasını geri kazandı.

Araştırmalar, kaynak malzemelerin tedarik maliyetlerinin ve tüm süreç için enerji maliyetlerinin, geri kazanılabilecek altının değerinden 50 kat daha düşük olduğunu gösteriyor.

ALTIN İÇİN PEYNİR ALTI SUYU PROTEİNLERİ DEĞİŞTİRİLİYOR

Araştırmacılar, sürdürülebilir ve ticari bakımdan uygulanabilir olduğunu iddia ettikleri yöntemde, elektronik atıklardan değerli metali geri kazanmak için peynir yapım sürecinin yan ürünü olan protein süngerleri kullandı.

Bilim insanları altın elde etmek için peynir altı suyu proteinlerinin doğasını asidik koşullarda yüksek sıcaklıklarda değiştirerek bir protein bulamacı oluşturdu ve bu bulamacı kurutarak sünger elde etti.

Araştırmacılar daha sonra 20 anakarttan metal parçaları çıkarıp bir asit banyosunda çözdükten sonra altın iyonlarını çekmek için çözeltiye bir protein lifli sünger yerleştirdi.

Diğer metal iyonları da liflere yapışabilirken, altın iyonları bunu çok daha verimli bir şekilde yapıyor.

Bilim insanları daha sonra süngeri ısıtarak altın iyonlarını pullara dönüştürdü ve bu pulları eriterek altın parçası haline getirdi.

Advanced Materials akademik dergisinde açıklanan yöntemi kullanarak, 20 bilgisayar anakartından yaklaşık 450 miligramlık parça elde edebildiler.

22 KARAT ALTINLAR ORTAYA ÇIKIYOR

Çalışmada külçenin yüzde 91’inin altın, geri kalanınınsa bakır olduğu ve bunun da 22 karata karşılık geldiği belirtildi.

Çalışmanın yazarlarından ve ETH Zürih’ten Profesör Raffaele Mezzenga yaptığı açıklamada, “En sevdiğim şey, elektronik atıklardan altın elde etmek için bir gıda endüstrisi yan ürünü kullanıyor olmamız… Bundan daha sürdürülebilir bir şey olamaz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir