Epilasyon orucu bozar mı? | Lazer orucu bozar mı? | Ağda orucu bozar mı?

featured

Kişisel bakımından taviz vermek istemeyen vatandaşlar Ramazan ayında da epilasyon, lazer ve ağda yapmak orucu bozar mı diye merak ediyor.

Ramazan ayına girmek üzereyken orucu bozan durumlar en fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Bakımına dikkat eden kadın ve erkekler ise en çok ağda yapmak ve lazer epilasyon orucu bozar mı sorusuna cevap arıyor. Peki bu durumla ilgili Diyanet İşleri fetva verdi mi? Oruç hangi hallerde bozulur? İşte merak edilen sorunun yanıtı…

Lazer epilasyon ve ağda yapmak orucu bozar mı?

Hem kişisel bakım hem de hijyen amacıyla epilasyon ve ağda yapmak, kadınların yanı sıra son yıllarda erkekler arasında da rağbet gören bir uygulama olarak göze çarpıyor. Hal böyleyken Ramazan ayı içerisinde oruçluyken ağda yapmak ve lazer epilasyon yaptırmak orucu bozuyor mu sorusu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da gündemine konu olan sorulardan birisi oluyor. Diyanet İşleri’nden yapılan açıklamaya göre ağda yapmak, yaptırmak ve lazer epilasyon uygulaması orucu bozmuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı merak edilen “Ağda veya epilasyon yaptırmak oruca engel olur mu?” sorusuyla ilgili şu cevabı yayınladı: “Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz. Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir