İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan sel ve tatil eleştirilerine cevap: Çizmeleri giyip oraya giderek şov yapacak biri değilim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstanbul'da etkili olan sel zamanında tatil yapmasına yönelik eleştirilere cevap veren Ekrem İmamoğlu, "Ben çizmeleri giyip şov yapacak belediye başkanı değilim. Görevde olduğum 3 yılda toplam 20 gün tatil yapmışım. Cumhurbaşkanı bile benden 4 kat fazla tatil yapmış" diye konuştu. İmamoğlu, Güldür Güldür Show'da taklidinin yapıldığı skeç hakkında da ilk kez yorumda bulundu. İşte ayrıntılar...

featured

Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sorulara yanıt verdi.

İmamoğlu‘nun konuşmalarından satır başları şöyle:

GÜLDÜR GÜLDÜR’DE TAKLİDİNİN YAPILMASI

“Eleştiriyi dinlemeyi seviyorum. Otoriter rejimin Türkiye’ye ödettiği bedeli bir daha yaşatmaması adına, onun bir nimet olduğunu, tabii linçi bunun içine katmıyorum. Bu ülkenin eleştiriye ihtiyacı var. Yöneticilerin var. Yöneticilerin esprisi yapılamıyor yıllardır. Geçenlerde Güldür Güldür’de bir skeç yapıldı onun bir parçası olduğu için çok mutlu oldum. Zeka dolu eleştirilerin bize büyük faydası var.

‘3 SENEDE 20 GÜN TATİL YAPMIŞIM’

Ben tatil meraklısı bir insan değilim. Belki eşim de yıllardır en çok münakaşa ettiğimiz alan bu alan. İş yaşamımda hep çalıştım. Şimdi de öyleyim. Burada ben tatilci bir belediye başkanı mıyım yoksa her anı mercek altında insanların gözünün içine sokularak manipüle edilecek konumda mıyım? 3 yılda 3 tatilimi de biliyorsunuz. Toplam 20 gün 3 senede. Bana en yakını benim 3 katım tatil yapmış. Sayın Cumhurbaşkanı bile belediye başkanlığı döneminde benim neredeyse 4 katım fazla izin yapmış. Bunların izin kayıtları bizde var.

‘ARTIK DENİZ İLE KARA BİRLEŞMİYOR’

Belediye başkanı seçildikten sonra, yedi buçuk aylık bir kampanya maratonu üstüne Bodrum’a gittim. Geldiğimde de o malum ki o dönemde 8-10 yerde su baskını oldu. O durumu gördüm, utanç duydum. İyi ki o süreci yaşadık. Tam 107 noktada sel baskını yapılan yerlerin tespitini yaptık. 10.2 milyar lira yerin altına yatırım yaptık. Şu anda İstanbul bu görüntüleri yaşamıyor. Üsküdar’da deniz kara ile birleşmiyor. Hiçbir yerde yok.

‘SELDE ÇİZMELERİ GİYİP ORAYA GİDECEK BELEDİYE BAŞKANI DEĞİLİM’

Esenyurt’ta dere yatağını imara açmışsınız. Dünyada var mı bu Allah aşkına? Dolayısıyla her yağmurda o sokağı sel basıyor. Ben Fethiye’deyken denk geldi. Koca İstanbul’da sadece bir sokakta ve işin devam ettiği bir yerde sel oldu. Sel olduğunda ben çizmeleri giyip oraya gidecek belediye başkanı değilim. Çizmeleri daha önce giydim.

‘İŞİN ŞOV TARAFINDA OLMAM’

Benim o saatte İstanbul’a yetişmem mümkün değil. Gece 3.30. İstanbul’un başka yerinde baskın yok. Tek noktada sorun var. 3600 personel çalışıyor. İSKİ Genel Müdürü orada. Ben telefon başındayım. İş çözülmüş. Bakan orada. Bu iş bitmiş, gelip orada çizme giyip şov mu yapmalıyım? Ben hanedan babası değilim, ben aile babasıyım. İktidar nimetleri arasında dönen çocuğum yok. Ben aileme vakit ayırdım. İşin şov tarafında olmam.

thumbnail
İlişkili Yazı
Ekrem İmamoğlu Nagehan Alçı eleştirilerine parmak salladı: Akıllı olun, vız gelir tırıs gider

‘2 ŞEYİ ASLA UNUTTURMAYACAĞIM’

Benim mobeseden takip edilme sürecimin üstünü kapatmaya çalışanlar… Bunu unutturmayacağım.

Ben tehdit ediliyorum, başvuruda bulunuyorum. Bu tabii duyuluyor, basına düşüyor. İçişleri Bakanı açıklama yapıyor, ‘Bizde böyle bir bilgi yok’ diyor. Vatandaş tutuklanıyor, ‘Basına düşmeseydi vazgeçmeyecektik’ diye ifadesi var. Bunu da unutturmayacağım. Yine bir tehdit alıyoruz, ihbarda bulunuyoruz. İlgilenilmiyor. Beni tehdit edenlerden bir tanesi, geçenlerde eğitimci Nazmi Arıkan’ı paramparça öldüren kişi.

‘BENİM DİYANET İŞLERİ BAŞKANIM DEĞİL’

Bu hangi akıl biliyor musunuz? Seçim iptal oldu bir sürü gerekçe aradılar. Şimdi İçişleri Bakanı televizyonda çok ciddi bir şey söylermişçesine… Cumhurbaşkanı cuma çıkışında ‘Çaldılar’ diyor, yanında Diyanet İşleri Başkanı, ki benim Diyanet İşleri Başkanım değil. İçişleri Bakanı ne yapsın… ‘Sandık başında terörle iltisaklı kişiler tespit ettik’ dedi. Bir kişi sorgulandı mı, cezaevine girdi mi? Demokrasinin yüz karası günlerdi. Şimdi iftiranın, manipülasyonun peşindeler. Ben bunlara karşı duyarsız kalmam. Ben bu insanlara karşı büyük mücadele veriyorum.

‘VIZ GELİR TIRIS GİDER’ ELEŞTİRİSİ

(Eski İBB Sözcüsü Murat Ongun’un Karadeniz gezisi ile ilgili eleştirilere karşılık söylediği öne sürülen ‘İt ürür kervan yürür’ sözleri) O cümleyi duyar duymaz Murat kardeşimle konuştum. Ama Murat’ın cümleleri değil. Ben Murat’a güveniyorum. Doğruları yapmaya gayret eden biri. O da hatalar yaptı ama benim yol arkadaşım. O zaman baktım ki bizim bu sözcü meselesi yanlış anlaşılabiliyor. Sözcülük meselesini kaldırdık. ‘Vız gelir tırıs gider’ sözlerim de eleştirildi. Ertesi gün özür diledim. Hata yapabilirim. Üç yıllık siyaset yaşamında birkaç söz üzerinden bir psikoloji tarifi yapmayı uygun bulmuyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir